Mikrofon elektretowy zamiast dynamicznego i odwrotnie

Niektóre transceivery mają wejście mikrofonowe dostosowane do mikrofonu elektretowego, a niektóre do dynamicznego. Nie jest możliwe ich zamienne stosowanie ze względu na różnice konstrukcyjne. Mikrofon elektretowy zawiera w kapsule tranzystor FET, który musi być zasilany napięciem stałym tym samym przewodem, co sygnał m. cz.

Transcieiver FT-991 (jak wiele innych Yaesu) ma wejście na mikrofon dynamiczny. Aby można było używać komputerowy zestaw słuchawkowo-mikrofonowy potrzebna jest przejściówka o schemacie pokazanym poniżej. Po dodaniu wejścia przełącznika nożnego PTT realizacja wygląda jak na fotografii 1. Należy pamiętać o dostosowaniu wzmocnienia toru mikrofonowego w FT-991. Dla mikrofonu dynamicznego MH-31 stosuję wartość 33, a dla zestawu komputerowego (np. znakomity Koss SB45) wzmocnienie trzeba ustawić na 10.

Z kolei transceiver IC-765 (jak wiele innych firmy Icom) ma wejście na mikrofon elektretowy. Aby podłączyć topowy zestaw Heil Sound Pro 7 z mikrofonem dynamicznym do FT-991 wystarczy prosta przejściówka mechaniczna. Jednak w przypadku IC-765 to nie wystarczy. Sygnał z mikrofonu jest zbyt słaby i potrzebne jest jego wzmocnienie. Odpowiedni schemat jest na rysunku powyżej. Realizacja fizyczna z użyciem elementów SMD jest uciążliwa, ale pozwala zmieścić wzmacniacz wewnątrz koszulki termokurczliwej, jak widać na fotografii 2.

Fot. 1. Przejściówka FT-991
Fot. 2. Przejściówka do IC-765

2 komentarze

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

× 7 = 63