Nasza aktywność satelitarna

8 marca 2019 Piotr SQ5JUP zrobił z domowego QTH pierwsze łączności via satelita FOX-1D (AO-92) na FM-ie używając antenę X300 + duplexer MX-72A + IC-9100. Jak widać można bez anteny kierunkowej!

Mirek SP5GNI przygotowuje i testuje w domu sprzęt i oprogramowanie. Stan na dzień 12 marca:

– sterownik własnej konstrukcji do rotora azymut/elewacja RAS  (oparty o nowy kontroler typu GNI-r5). Sterownik wykorzystuje protokół AlfaSpid i jest kompatybilny ze wszystkimi programami do śledzenia satelitów jak np. Orbitron czy SatPC32

– uruchomienie zestawu rotor/sterownik/Orbitron „na stole”

– instalacja programu SatPC32; jest on znacznie nowszy i lepszy od Orbitrona, umożliwia automatyczną kompensację efektu Dopplera

– montaż rotora i anteny dwu-pasmowej 16 el. w ogrodzie

– uruchomienie zestawu antena/rotor/sterownik/FT-991/SatPC32

– nasłuchy stacji pracujących poprzez satelity (SSB, CW, FM)

– 13 marca godz. 11:03 local time – Mirek robi pierwsze łączności via FOX-1D (AO-92) emisją FM z PD4HDB i SQ2XE (uff, spore emocje, jak zawsze za pierwszym razem)

– 17 marca 2019 – wykonanie z kabla 75-omowego symetryzatorów i linii dopasowującej dwie Yagi na 70 cm

– montaż 2 anten (wyk. przez SP5CIB) na bomie. Anteny są przesunięte względem siebie o 1/4 lambda. Daje to polaryzację kołową. Taka konfiguracja powoduje stratę 3 dB w stosunku do pojedynczej anteny, ale dzięki temu eliminuje się zaniki polaryzacyjne, które mogą sięgać 20 dB.

– 18 marca – łączności testowe w konfiguracji z dwoma radiami FT991. Program SatPC32 radzi sobie ze sterowaniem rotorem oraz korekcją Dopplera dla obu transceiverów. Największe osiągnięcie to 4 stacje na FMie za jednym przelotem SO-50. Jest to jeden z niewielu satelitów co ma downlink na 70 cm. Anteny sprawdziły się, aczkolwiek myślałem że będzie lepiej słychać. Jednak przedwzmacniacz nie zaszkodziłby. Zdecydowanie brak jakości dla pasma 2 m, 6 elementów w pionie to mało – cross yagi musi być!

– 27 marca – odebranie i pierwsze udane zdekodowanie ramek z satelity PW-Sat2. Satelita ten jest chwilowo mało aktywny – ładowanie akumulatorów. Wysyła pakiet gdzieś tak co minutę

– 28 marca – po zamontowaniu anten na metalowym bomie zainstalowano na maszcie przedwzmacniacz DBA270 oraz duplekser MX72N. Dzięki temu możliwa jest praca na jednym FT991 w splicie na dwóch pasmach z jednym kablem koncentrycznym. Działa! Zamówiliśmy antenę cross-yagi na 2m.

– używając nasz system antenowy i FUNCube Pro+ co jakiś czas bez problemu odbieram, nagrywam i wysyłam gdzie trzeba odebrane pakiety z PW-Sat2. Dostałem QSL od teamu PW-Sat!

– 5 kwietnia – odbiór sygnałów RTTY(70 cm) i SSTV (2 m) z balonu wypuszczonego przez team SP3KEH w Poznaniu.

– 9 kwietnia – instalacja i okablowanie anteny Crossed Yagi 2×7 el (WiMo). Pierwsze próby wypadły znakomicie, SWR=1.0, satelity słychać naprawdę dobrze

– 13 kwietnia – praca bez przedwzmacniacza DBA270, popsuł się. Od 11go kwietnia ISS nadaje obrazy SSTV ( https://issfanclub.eu/2019/04/07/ariss-sstv-event-planned-with-special-award/ ). Nie jest łatwo zgrać się czasowo z odpowiednia trajektorią i rozwiązywać problemy techniczne w czasie 10-minutowego przelotu. Dodatkowo objawiły się problemy po stronie nadawczej – modulacja audio bardzo cicha. Nie udało się odebrać żadnego obrazu w całości, 3 najlepsze poniżej.

 

 

 

 

– 24 kwietnia – poza satelitami amatorskimi lata nad nami mnóstwo innego żelastwa, w tym satelity meteorologiczne. Satelity NOAA robią zdjęcia w sposób ciągły i jest je stosunkowo łatwo odebrać. Używając naszych anten do śledzenia oraz FUNCube Pro+ do odbioru nagrałem sygnały nadawane przez NOAA-15 na kanale 137,620 MHz , gdy przelatywał nad Polską dziś o 18:30. Kuba (mój syn) zdekodował sygnały i wygenerował zdjęcia, korzystając z artykułu TUTAJ (od rozdziału 5go). Oto efekty (z lewej zdjęcie w świetle widzialnym, z prawej w podczerwieni), oraz widok ona programu SDRSharp w czasie odbioru:

 

 

 

 

 

 

 

– 27 kwietnia – o godz. 12 koledzy z klubów SP5WWL i SP5YAM z okazji dnia krótkofalowca wypuścili balon w stratosferę. Korzystając z nasze crossed-yagi odebrałam na 144,500 MHz następujące obrazki SSTV:

– 1 maja – święto pracy uczciliśmy godnie, instalując na trawniku przy klubie HF5L zestaw anten satelitarnych z rotorem. W zabawie  uczestniczyli: Wojtek SP5DPD, Mirek SP5GNI, Sławek SP5ICS, Marek SP5ISZ, Marek SP5IXS i Grzegorz SP5MI. Choć przez satelity udało się zrobić tylko 7 łączności, to testy systemu należy uznać za udane. Następny krok to finalna instalacja systemu antenowego na dachu.

 

 

 

 

– 13 czerwca – czas na Oscara 100! Patrz nowy wątek

cdn.

 

2 komentarze

  • Super dzień przy antenach.
    W jaki sposób połączone są ze sobą anteny na 70cm, jak następuje zmiana polaryzacji?

    Reply
  • Anteny są połączone równolegle za pomocą odcinków kabla 75 om i są przesunięte fizycznie względem siebie o 1/4 lambda. Daje to polaryzację kołową. Taka konfiguracja eliminuje się zaniki polaryzacyjne sygnału z satelity.
    Mirek SP5GNI

    Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × = 16