Nasza aktywność satelitarna

Po serii spotkań na tematy UKF-owe w naszym klubie HF5L zaczęliśmy przygotowania do pracy poprzez satelity amatorskie.

8 marca 2019 Piotr SQ5JUP zrobił z domowego QTH pierwsze łączności via satelita FOX-1D (AO-92) na FM-ie używając antenę X300 + duplexer MX-72A + IC-9100. Jak widać można bez anteny kierunkowej!

Mirek SP5GNI przygotowuje i testuje w domu sprzęt i oprogramowanie. Stan na dzień 12 marca:

– sterownik własnej konstrukcji do rotora azymut/elewacja RAS  (oparty o nowy kontroler typu GNI-r5). Sterownik wykorzystuje protokół AlfaSpid i jest kompatybilny ze wszystkimi programami do śledzenia satelitów jak np. Orbitron czy SatPC32

– uruchomienie zestawu rotor/sterownik/Orbitron „na stole”

– instalacja programu SatPC32; jest on znacznie nowszy i lepszy od Orbitrona, umożliwia automatyczną kompensację efektu Dopplera

– montaż rotora i anteny dwu-pasmowej 16 el. w ogrodzie

– uruchomienie zestawu antena/rotor/sterownik/FT-991/SatPC32

– nasłuchy stacji pracujących poprzez satelity (SSB, CW, FM)

13 marca godz. 11:03 local time – Mirek robi pierwsze łączności via FOX-1D (AO-92) emisją FM z PD4HDB i SQ2XE (uff, spore emocje, jak zawsze za pierwszym razem)

17 marca 2019 – wykonanie z kabla 75-omowego symetryzatorów i linii dopasowującej dwie Yagi na 70 cm

– montaż 2 anten (wyk. przez SP5CIB) na bomie. Anteny są przesunięte względem siebie o 1/4 lambda. Daje to polaryzację kołową. Taka konfiguracja powoduje stratę 3 dB w stosunku do pojedynczej anteny, ale dzięki temu eliminuje się zaniki polaryzacyjne, które mogą sięgać 20 dB.

– 18 marca – łączności testowe w konfiguracji z dwoma radiami FT991. Program SatPC32 radzi sobie ze sterowaniem rotorem oraz korekcją Dopplera dla obu transceiverów. Największe osiągnięcie to 4 stacje na FMie za jednym przelotem SO-50. Jest to jeden z niewielu satelitów co ma downlink na 70 cm. Anteny sprawdziły 2xyagi się, aczkolwiek myślałem że będzie lepiej słychać. Jednak przedwzmacniacz nie zaszkodzi. Zdecydowanie brak jakości dla pasma 2 m, 6 elementów w pionie to mało – cross yagi musi być!

cdn.

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

× 6 = 60