System antenowy do EME Rafała SP9VFD

Anteny z roku 2007 Rafała SP9VFD
Anteny z roku 2007

Łączności EME pasjonowały Rafała SP9VFD od samego początku zabawy w krótkofalarstwo, tj. od roku 1991, kiedy otrzymał pierwszą licencję mając 15 lat. Wówczas jego ulubioną lekturą był „Poradnik Ultrakrótkofalowca” Zdzisława Bieńkowskiego SP6LB. Dopiero jednak w roku 2007 udało mu się przeprowadzić pierwszą łączność EME w paśmie 144 MHz. Korzystając z zestawu anten yagi F9FT 4 x 9 el. zamontowanych na balkonie przeprowadził kilkadziesiąt QSO EME w paśmie emisją JT65B.

Maj 2019 montaż anteny do EME Rafała SP9VFD
Maj 2019

Po latach Rafał SP9VFD postanowił wrócić do tematyki EME i długi weekend majowy 2019 powięcił na składanie unikalnego zestawu 8 x 23 el. yagi na pasmo 432 MHz. Anteny Rafał budował w garażu przez ostatnie dwa miesiące. Przeznaczone są one do pracy EME, ale mogą być też wykorzystane do pracy przez satelity oraz do odbioru danych telemetrycznych z orbity księżyca (ostatnio bardzo rozwojowy temat). Pojedyncza antena została wykonana w oparciu o opracowanie DK7ZB i ma zysk około 17dBd przy długości 560 cm. Zestaw 8 takich anten powinien dać teoretyczny zysk około 26 dBd, lecz w praktyce będzie niższy ze względu na straty na kablach i złączach. Każdą z anten Rafał sprawdził indywidualnie, konstrukcja DK7ZB jest powtarzalna przy zachowaniu precyzji i staranności.

Pozostało jeszcze wykonanie 8 kabli połączeniowych, zamontowanie splittera, przekaźnika zaraz przy splitterze, LNA oraz dwóch niezależnych kabli koncentrycznych: 7/8″ dla TX i 1/2″ dla RX. Zestaw anten zasilany będzie przez splitter 8 portowy wykonania I0JXX (8 gniazd N i jedno główne 7/16), to sprawdzone rozwiązanie. Do nadawania i odbioru Rafał ma TS-2000X (QRO jest w przygotowaniu) oraz równoległy odbiornik SDRplay RSPduo. Pierwsze próby będą z mocą 50 W.

Konstrukcja obracania anteny jest umieszczona w wózku antenowym. Napęd AZ to solidny rotor żyrardowski starego typu z końca lat 90-tych, który napędza rurę 60 mm umieszczoną w łożysku oporowym. Na końcu rury jest przyspawany mechanizm obracania EL, wykorzystujący poprzeczną belkę, dwa solidne zawiasy stalowe i siłownik elektryczny 24 cale. Całość konstrukcji jest samodzielnie zrobiona przez Rafała. Maszt kratowy 14 m był wykonany ponad 10 lat temu do anten kierunkowych KF. Tymczasowo do sterowania obracaniem AZ Rafał wykorzystuje stary sterownik SAK232, a do EL sterownik Datcom 500. Docelowo Rafał chce wykonać kompleksowe autonomiczne sterowanie w oparciu o projekt na Arduino.

System antenowy do EME Rafała SP9VFDSystem antenowy do EME Rafała SP9VFDSystem antenowy do EME Rafała SP9VFDRafał, czekamy na zakończenie prac i pierwsze QSO, trzymamy kciuki, daj znać o postępach. Życzymy nie tylko udanych łączności Earth-Moon-Earth, ale także Earth-Mars-Earth HI HI !

Więcej zdjęć z montażu systemu antenowego publikuje Rafał na swoim Dysku Google.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

50 − 44 =