Zasilanie po kablu koncentrycznym

Jeśli w pobliżu anten potrzebne jest zasilanie prądem stałym, to wykorzystanie kabla koncentrycznego w tym celu pozwala na unikniecie ciągnięcia dodatkowego kabla na dach lub maszt. Na schemacie poniżej pokazano schemat sprawdzonego przez SP5GNI rozwiązania Power over Coaxial (PoC). Kondensatory sprzęgające powinny umożliwiać przenoszenie stosunkowo dużego prądu (np. 10n/3kV sklep Piekarz nr. kat. 17709) . Wartość całkowitej pojemności zależy od najniższej częstotliwości pracy, 40 nF wystarczy dla 160 m i pasm wyższych. Indukcyjność powinna być z zakresu 100-500 uH ( np. 220uH sklep AVT nr. kat. 220L3).

Układ rozdzielacza napięć DC i AC można umieścić w małym metalowym pudełku z gniazdami koncentrycznymi oraz gniazdem DC. Ja osobiście nie lubię zbyt wielu urządzeń na swoim biurku, a także dodatkowych złączy w torze sygnału RF, dlatego część „nadawczą” DC wbudowałem do skrzynki antenowej MFJ-993B w domu, a część „odbiorczą” DC do przełącznika antenowego na dachu, jak to pokazano na zdjęciu.

Napięcie 13.8 V na dachu używam do zasilania silnika rotora, przekaźników w przełączniku antenowym, oraz do zasilania bezprzewodowego sterownika przełącznika antenowego WiFi.

PoC w przełaczniku antenowym SP5GNI

 

 

 

 

 

 

W artykule „Autotuner N7DDC z zasilaniem po kablu koncentrycznym” opisałem swoje wykonanie automatycznej skrzynki antenowej, używanej z powodzeniem w czasie pracy terenowej. Rozdzielacz napięć DC i AC wykonany zgodnie z pierwszym pokazanym wyżej schematem umieściłem w małym metalowym pudełku z gniazdami koncentrycznymi oraz gniazdem DC.

 

 

 

 

 

 

Mirek SP5GNI

 

 

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *