W weekend 7/8 września 2019 ekipa HF5L wzięła udział w części fonicznej Fieldday organizowanej przez DARC. Tym razem w przygotowaniach i samych zawodach uczestniczyli (w kolejności alfabetycznej znaków): Ewa SP5-1593, Andrzej SP5DDF, Mirek SP5GNI, Sławek SP5ICS, Marek SP5ISZ, Marek SP5IXS, Zbyszek SP5JSZ oraz Maciek SP5LCS.
Miejsce zainstalowania stacji było to samo, co w czerwcowej turze CW, czyli w okolicach Broku w powiecie ostrowskim. Poprzednio używane anteny to: pełnowymiarowe anteny inverted-V na 160, 80 i 40 metrów, 10-cio metrowy vertical dostrajany poprzez CG-3000 i Spiderbeam. Tym razem zamiast Spiderbeam-a użyto beam-a Mosley Mini-32A z rotorem. Jest to antena lekka i łatwa w transporcie. Niestety, okupione to jest (przynajmniej w naszym egzemplarzu) małą odpornością na drobne błędy montażowe. Przy niespodziewanym osunięciu jednego z segmentów masztu (zdarza się przy rozkładaniu lub składaniu) wiele anten – nawet sporo cięższych – bez problemu to wytrzymuje. Tutaj jeden z elementów anteny wykonany z dielektryka złamał się. Mieliśmy jednak wystarczająco dużo czasu na zakup części zamiennych w pobliskim składzie budowlanym i naprawę, i antena była gotowa do użytku od początku zawodów. Potwierdza się opinia, że krótkofalarstwo to hobby interdyscyplinarne.
Osobny artykuł został poświęcony samej antenie Mosley – montażowi, naprawie, użytkowaniu. Zawody przebiegły bez większych problemów, choć zauważyliśmy mniejszą liczbę uczestników niż poprzednio. Ciekawe, czy potwierdzą to logi innych stacji. W tym samym czasie odbywały się All Asian DX Contest SSB. Przeprowadziliśmy ponad 500 łączności.
Liczba komentarzy: 2
Pamiętam to miejsce z edycji CW.
Bardzo fajna sprawa.
Z czystej ciekawosci, na jednym ze zdjęć na stoliku mieliście inne radio, nie było to FT-991. Co to za radio i dlaczego zamieniliście je?
Piotrze, brakowało nam Ciebie!
Planowaliśmy pracować na IC-7300, ale po podłączeniu pojawiały się i znikały problemy z modulacją. Nie chcieliśmy ryzykować i wyciągnęliśmy TRX rezerwowy FT-991.
Mirek SP5GNI