Łączność w Armii Krajowej 1939-1945

Orygilanla radiostacja Błyskawica i jej konstruktor Antoni Zębik - 1943 rok 1 sierpnia to kolejna rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego 1944, tak ważna dla wszystkich Polaków. To znakomita okazja, aby przybliżyć heroiczna walkę żołnierzy Powstania od strony wojennej techniki radiowej.

Dzięki kolegom SP3LD i  SP3CSD dowiedziałem się o publikacjach Louisa Meulstee na temat radiostacji wojskowych z czasów II Wojny Światowej,

Louis Meulstee, PA0PCR, jest autorem i redaktorem serii książek „Wireless for the Warrior” obejmujących historię techniczną sprzętu komunikacyjnego (brytyjskiej) armii. Seria Compendium jest głównie pomyślana jako praktyczny przewodnik i źródło odniesienia do zabytkowych wojskowych urządzeń łączności radiowej. Jest to szczególnie cenne dla każdego, kto interesuje się tym tematem, zawodowo lub nie, i potrzebuje podstawowego, lecz także  kompletnego źródła informacji. Więcej książek z tej serii może pojawić się w późniejszym czasie. Kompendium 2, 3, 4, 5, 6, 7 i suplementy WftW Pt1, Pt2 i Pt3 można kupić w tej księgarni internetowej WftW. Aby uzyskać informacje na temat wcześniej opublikowanych i wciąż dostępnych tomów WftW od 1 do 4 oraz możliwego przedruku Kompendium 1, zobacz stronę internetową WftW: http://www.wftw.nl/ .

Po napisaniu 4 tomu kompendium autor Louis PA0PCR otrzymał szereg materiałów, które zawarł w oddzielnym 4-częściowym suplemencie: http://www.wftw.nl/supplement.html . Wszystkie rozdziały suplementu są udostępnione do bezpłatnego ściągnięcia. Autor zezwolił na opublikowanie wybranych opisów na stronach www.hf5l.pl. Dla (nie tylko) radioamatorów z Polski szczególnie interesujące są części 3 http://www.wftw.nl/supplement%20chapters%20pt3.html oraz 4 http://www.wftw.nl/supplement%20chapters%20pt.4.html  tego suplementu, ponieważ obejmują sprzęt radiokomunikacyjny używany i skonstruowany przez Armię Krajową w czasie II Wojny Światowej, jak np. radiostacje Pipsztok, OSB, Błyskawica czy Burza.

Wireless for a warrior

Wybrane rozdziały dotyczące sprzętu Armii Krajowej są także do ściągnięcia z naszej strony https://hf5l.pl/en/pdfs-2/

Radiostacje A i AP (Pipsztok)

Radiostacje AP-2 do AP-6

Odbiornik OBA

Odbiornik OSB typ I

Odbiornik OSB typ II

Nadajnik Błyskawica

Nadajnik Burza

Tradycyjnie 1 sierpnia (zawsze w stałym terminie) odbywają się w pasmie 80m zawody „W HOŁDZIE UCZESTNIKOM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO 1944”.  W godzinach 17:00-19:00 czasu lokalnego jest część CW/SSB,  a 19:00-20:00 – część cyfrowa (po 20 minut PSK63, RTTY i HELL). Szczególnie zachęcam stacje z Warszawy – dają innym 5 razy więcej punktów!  Aktualny regulamin łatwo znajdziesz w sieci.

 

"Warszawa Walcząca" Stefan Korboński

Dokument (dostępny w języku angielskim) „Warszawa Walcząca” autorstwa Stefana Korbońskiego, ostatniego szefa polskiego podziemia wojskowego, zawiera wiele bardzo ciekawych informacji o budowie sprzętu, działaniu i metodach stosowanych przez techników i operatorów Armii Krajowej oraz ich przygodach wojennych z walk z niemieckim okupantem, a także o łączności radiowej z Wielką Brytanią. Jest to dokument historyczny i gdy zacznie się go czytać, trudno go odłożyć na bok.

Mirek SP5GNI

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *