Xiegu G90 – transceiver do pracy QRP i emisjami cyfrowymi

Praca QRP ma wiele zalet, zwłaszcza w trybie wakacyjnym. Od lat praktykuję ją – zwłaszcza z wysp Grecji. Mam jednak problem: słoń mi nadepnął na ucho, którym odbieram CW. Ostatni raz aktywnie to ćwiczyłem na RBM-1 jako operator „Operacji Bieszczady 40” w 1978. Mocą kilku watów na SSB świata się nie zawojuje. Moim wyjściem jest praca emisjami cyfrowymi. Wykorzystuję pełną moc radiostacji i techniki dekodowania transmisji na poziomie szumów.

Obecna moda w emisjach cyfrowych to (niestety) FT8, jeden z trybów obsługiwanych przez aplikację WSJT-X. Umożliwia „zaliczenie” łączności prawie w trybie automatycznym, za to nie umożliwia nadania czegokolwiek „z ręki”. Nieśmiało przeciwstawia się temu JS8 Call, będący próbą stworzenia sieci stacji przekazujących informacje bez konieczności słyszalności każdego z każdym. Oba protokoły wywodzą się z prac K1JT. Wymagają synchronizacji czasowej radiostacji. W praktyce robi się to wykorzystując dostępne serwery czasu, co wymaga dostępu do Internetu. Alternatywnym rozwiązaniem są odbiorniki GPS podłączane do komputera sterującego radiostacją. Działają nadal krótkofalowcy zajmujący się emisjami asynchronicznymi (PSK-31 i szybsze, Olivia, RTTY). Ci nie muszą synchronizować radiostacji. Ich emisje są obsługiwane przez aplikacje w rodzaju Ham Radio Deluxe, FLDigi czy WinWarbler.

Praca wakacyjna z reguły narzuca ograniczenia co do poboru mocy elektrycznej, systemu antenowego, wreszcie wymiarów i masy radiostacji. W warunkach SP najpopularniejszymi radiostacjami były ICOM IC-703 oraz YAESU FT-817, czy obecnie FT-818. Do tego dochodzą produkty Elecraft czy chińskie „implementacje” konstrukcji mcHF. Obecnie (początek 2019) pojawił się pokazany na rysunku obok transceiver Xiegu G90. Opisy radia są dostępne od sprzedających, godziwą opinię podaje portal eHam. Radio jest zaprojektowane i wyprodukowane w Chinach. Jest to transceiver „prawie SDR” (ma mieszacz analogowy) na pasma KF, o nominalnej mocy RF 20W. Ma rozsądne wymiary i parametry. Cena oscyluje ok. 500 (USD w sklepach chińskich, Euro w europejskich). Zalecam kupno w EU – brak zabawy z Urzędem Celnym, no i gwarancja szwedzka czy francuska, a nie azjatycka. Kupiłem to radio z myślą o pracy domowej i terenowej emisjami cyfrowymi. Do interfejsowania z laptopem przydatny jest przewód z izolowanym galwanicznie torem audio, oraz połączeniem USB<->CAT do sterowania radiem (kabel USB<->CAT jest też w wyposażeniu radia, służy do zmiany wersji firmware). Gotowy interfejs audio/CAT jest dostępny od xggcomms.com.

Po kilku miesiącach użytkowania mogę stwierdzić, że radio jest OK. Miałem jeden problem wymagający lutowania: stopiło się gniazdko bezpiecznika zasilania (w kablu 12VDC), musiałem wymienić na bardziej wytrzymałe. Do zalet radia zaliczam:
– wbudowane filtry wejściowe, jednostopniowy przedwzmacniacz i dzielnik RF, skrzynka antenowa;
– solidna konstrukcja mechaniczna;
– możliwość odpinania płyty czołowej,
– max. prąd zasilania 8A @12VDC => można zasilać z gniazdka samochodowego;
– brak wentylatora (OK dla SSB, ale ogranicza ustawienie mocy maksymalnej w emisjach cyfrowych do ok. 5W, dla uniknięcia przegrzania przy 2–minutowej ciągłej emisji);
– rozsądna jakość i organizacja ekranu (na powierzchni 3 x 3 cm upchnięto nawet wodospadzik);
– możliwość samodzielnego ładowania nowych wersji firmware (obecnie jest 1.6).

Wadą radia jest duży pobór prądu zasilania w trybie odbioru, wyższy niż w przypadku IC-703 (ok. 600 mA vs. 300 mA) Niestety dwa procesory i ekran działają cały czas i pobierają moc. Dla amatorów SSB wadami będą: brak RITa i sterowanej kompresji audio przy TX.

Typowo dla produktów z Chin instrukcja użytkownika jest bardzo szczątkowa, dokumentacji technicznej nie ma żadnej. Dla pracy cyfrowej radio należy zadeklarować jako ICOM 7000 (ma nawet identyczny mikrofon). Niestety emulacja ICOMa nie jest idealna, a bezproblemowa praca wymaga specjalnych zabiegów. Jako warstwę „Rig Control” stosuję Ham Radio Deluxe (któremu deklaruję, że radio jest ICOM 7000), a aplikacjom wyższego poziomu (WSJT-X itp.) deklaruję, że radio jest HRD. Szwedzki sprzedawca radia stosuje program OmniRig zamiast HRD, ale ten na moim komputerze się zawiesza. HRD jest cały czas włączony także z innej przyczyny: pozwala sterować radiem z ekranu komputera, bez konieczności używania okularów przy obsłudze radia bezpośrednio z płyty czołowej.

Xiegu G90 i HRD
Xiegu G90 i ICOM 703

 

 

 

 

 

 

Na razie Xiegu G90 i ICOM 703 stoją obok siebie. Gdybym miał pewność, że XIEGU za 10 lat będzie działać tak dobrze jak stary ICOM teraz, wysłałbym ICOMa na emeryturę. Póki co – poczekam.

Marek SP5ISZ

Liczba komentarzy: 13

  • To teraz czas na test wakacyjny, jak TRX będzie się zachowywać w atmosferze nadmorskiej, zasolonej i zapiaszczonej. Swoją drogą zastanawiające jest, dlaczego w takich małych urządzeniach jako płyta czołowa wybierany jest mniejszy bok. Na tym dłuższym można zmieścić więcej elementów, większy wyświetlacz.

    Zbyszek

    Odpowiedz
  • Panel przedni jest odłączalny, może chodzi o to, żeby był łatwy do montażu w aucie.
    Mirek SP5GNI

    Odpowiedz
  • Nie znalazłem w sieci żadnego schematu blokowego G90, ala z opisu w manualu wynikałoby, że po przemianie częstotliwości pośrednia ma bardzo szerokie pasmo – rzędu 50 kHz. Druga przemiana daje sygnał w zakresie 0-48 kHz, który jest próbkowany przez 24-bitowy przetwornik analogowo-cyfrowy. Jest to oczywiście typowy przetwornik z segmentu audio, prawdopodobnie kodek, który ma przetwarzanie w obie strony (przetwornik cyfrowo-analogowy używany byłby do nadawania). Cała selektywność odbiornika bierze się z filtracji cyfrowej, czyli obróbce spróbkowanych sygnałów w procesorze sygnałowym. Tylko przy takiej konfiguracji możliwe jest oglądanie widma/wodospadu w paśmie 48 kHz w czasie rzeczywistym. W konsekwencji odbiornik będzie bardzo wrażliwy na silne stacje pracujące w odległości +/-24 kHz od częstotliwości pracy. Produktów intermodulacyjnych, które pojawiają się na wejściu przetwornika analogowo-cyfrowego nie jest w stanie odfiltrować żaden filtr cyfrowy!
    Więcej obrazków można znaleźć tutaj.
    Mirek SP5GNI

    Odpowiedz
  • Mocą kilku watów świata się nie zawojuje? No gorszej bzdury już dawno nie słyszałem! W FT8 nie można przesłać dodatkowego tekstu? No chyba kolega nigdy nie pracował emisją FT8! Xiegu G90 to radio terenowe? No przy poborze prądu na odbiorze 600mA i 3,5A na 5W to raczej konstrukcja domowa 🙂 73!

    Odpowiedz
    • Co widzę via QO 100 moc 2 W (tx 2,4 GHz) połowa kuli ziemskiej z czaszą 1 metra działa jaki repiter wymieniają raczej swoje kwadraty lub godzinne żucie szmat

      Odpowiedz
  • Nie wiem, czy jeszcze komentarze z tego bloga są aktualnie pokazywane, ale napiszę o G90 same dobre słowa!
    Przez prawie pół wieku mej aktywności w eterze przez moje ręce przeszło już kilkanaście TRX’ów głównie tych najpopularniejszych marek, czyli Kenwood, Icom i Yaesu, a poza tym jakieś pojedyncze „wytryski” jak KONTUR, X1M Platinum, OMEGA Plus itp i muszę stwierdzić, że najwięcej satysfakcji miałem z G90!
    To radio miałem równocześnie z Kenwood’em TS-440SAT i TS-450SAT i na tej samej antenie oba te TRX’y nie odbierały tego, co odbierał G90! Byłem prawie zszokowany, no bo jakże taki „chińczyk” może mieć lepszy odbiornik od tych dwu RX’ów renomowanych marek? A jednak, trochę później nabywszy Icom;a IC-730 przekonałem się, że pod względem odbioru nawet on ustępował chińskiemu „maluszkowi”. Poza tym gdyz pomocą kolegów z Piły udało się mu zmienić soft z 1.72 na 1.73 to radio uzyskało jeszcze lepsze możliwości ustawień odbiornika, a podobno potem wyszły jeszcze softy nowsze, bo słyszałem o sofcie 1,75 ale już tego radia nie miałem, bo mnie sytuacja finansowa chwilowo zmusiła do zbycia, co zrobiłem z bólem serca, ale obiecałem sobie, że jeszcze do niego wrócę i aktualnie czekam na przesyłkę tego radia jeszcze w tym tygodniu. To maleństwo ma same zalety, mimo małej mocy 20W dowoływałem się przez 2 lata wszędzie, gdzie usłyszałem kogoś, z kim chciałem zrobić QSO zarówno na CW, jak i na ssb. Jego moduł klucza jest rewelacyjny, rzadko przekraczam QRQ ponad 30wpm, bo mając prawie 80 lat nie jestem już tak sprawny w odbiorze tych prędkości, ale on sobie świetnie radzi nawet z prędkością kluczowania 40wpm i więcej bez żadnych absolutnie zawieszeń, czy przekłamań! Skrzynka pracuje doskonale, a jego wyświetlacz pokazuje o ile dobrze pamiętam do trzeciego miejsca po przecinku, czyli z dokładnością do 1Hz, a częstotliwość stoi w miejscu i ani nie drgnie! Ostatnio ogólnie podrożał, ale jeśli trafi się komuś mało używany za 2k, to zapewniam, że jest tego wart i zachęcam do kupna. Nie muszę wspominać, że jego waga i gabaryty predestynują go głównie jako radio świetne na wyjazdy w teren, żaden samochodowy akumulator nie poniesie większego uszczerbku z korzystania do jego zasilania, ale jak ktoś ma na działce ~230V i zasilacz, to jeszcze lepiej, bo radio nie straci ani odrobiny mocy. A zmierzona przeze mnie moc wyjściowa przy zasilaniu go zasilaczem sieciowym wyniosła, ta, ta, 23W out, a to już nie byle co! 73 de SP1AP Zbyszek

    Odpowiedz
  • Gdy Xiegu przestanie oddawać moc, czyli bez względu na wszystkie zabiegi , na każdym paśmie 2 do 3W mocy wyjściowej , należy solidnie klepną młotkiem w prawą stronę urządzenia. Akcja sprawdzona i skuteczna !

    Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *