HF5L/p w zawodach IARU SSB R1 Fieldday 2023

Nie udało się zebrać ekipy na część CW w czerwcu, ale na zawody SSB w dniach 2-3 września 2023 znalazło się kilku chętnych, z których  dojechali: Marcin SP5ES, Andrzej SP5DDF, Mirek SP5GNI i Adam SP5UFK.

Tym razem na stanowisko do pracy wybraliśmy leżącą odłogiem, zalesioną działkę będącą własnością jednego z kolegów. Położenie znakomite  – jeden z najwyższych punków na Mazowszu, 52.23121° N, 21.71888° E, kwadrat KO02uf. Wybraliśmy długą polanę ze znakomitym naturalnym „masztem” do zawieszenia anten – wysoka brzoza, która posłużyła do wciągnięcia baluna z podłączonymi dipolami na 160, 80 i 40m.

 

 

 

 

 

 

 

Do pracy na wyższych pasmach zmontowaliśmy maszt i antenę Mosley Mini-32A z rotorem.

Andrzej SP5DDF montuje antenę Mosley

 

 

 

 

 

 

 

 

Jako radio polowe wykorzystaliśmy jak zwykle FT991. Zasilanie było poprzez podpięcie się do akumulatora w samochodzie. To rozwiązanie miało swoje zalety, ale też wady. W miarę rozładowania akumulatora moc nadajnika dość szybko zmniejszała się do 50%, a nawet do 30%. Być może przyczyną był „wiek” akumulatora – czy 6 lat to nie za dużo? Wymagane było włączanie od czasu do czasu silnika samochodu – podczas jego pracy moc wracała do normy (100W). Jest sprawą dyskusyjną, czy zastosowanie agregatu nie byłoby jednak lepszym rozwiązaniem.

Nasz polowy radio shack

Andrzej SP5DDF
Marcin SP5ES
Adam SP5UFK
Mirek SP5GNI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Łączności logowaliśmy w programie N1MM+, do zasilania laptopa oraz rotora używaliśmy (dzięki uprzejmości Marka SP5ISZ) przetwornicę DC/AC o mocy 150W. Niestety dało się zauważyć (usłyszeć) powodowane przez nią zakłócenia RF.

Zarówno sobota, jak i niedziela były słoneczne i ciepłe, co było dodatkowym walorem naszej ekspedycji. Jednak noc była (zbyt) chłodna.

Warunki propagacyjne nie były najlepsze. Na pasmach 15/10m było mało stacji, nawet w konkurencyjnych zawodach All Asian. Zrobiliśmy w efekcie 259 łączności.

Adam SP5UFK rozstawił swoje stanowisko do pracy w zawodach IARU 144 Contest UKF.  Wykorzystywał  swoje FT991A wraz anteną Yagi F9FT 9el na 3m boomie  – na aluminiowym rozkładanym maszcie.  Adam jako SP5UFK zrobił (włączając minimum, czyli stację SN7L pracującej ze Śnieżki 1603m n.p.m.) 38 QSO. Na UKFie pracował także Marcin SP5ES.

Inne stacje na Fieldday 2023: https://dxhf2.darc.de/~fdssblog/pic2023//index.html

Wyniki zawodów: https://dxhf2.darc.de/~fdssblog/user.cgi?fc=loglist&form=referat&lang=de

Mirek SP5GNI

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *