Jak osiągać lepsze wyniki w zawodach dzięki analizie logów contestowych

Jedna z prezentacji wygłoszonych podczas CTU Contest University (https://www.contestuniversity.com/) w 2016 roku nosi tytuł pt. Improving Your Contest Scores Through Log Analysis. Prezentacja tego tematu została przygotowana i wygłoszona przez Valerie NV9L – amerykańską YL, pasjonatkę zawodów krótkofalarskich. Prezentacja jest dostępna na stronie CTU w dziale Files.

Przeglądając (po raz kolejny) tę prezentację, zdałem sobie sprawę, że od wielu lat w zespole operatorskim stacji SO4M nie tylko wykonujemy opisane w tej prezentacji czynności, ale także mamy kilka swoich własnych pomysłów, które konsekwentnie realizujemy. Pomyślałem więc, że warto zebrać i opisać ten aspekt przygotowania do zawodów krótkofalarskich.


Zacznijmy od tego, że przygotowanie do zawodów krótkofalarskich to pewien proces. Tak samo jak w przypadku zawodów sportowych. Nie jest przecież tak, że ktoś przypadkowy nagle pojawia się w jakiejś dyscyplinie i pobija wszelkie rekordy. Oczywiście można mieć wrodzone predyspozycje do uprawiania jakiegoś sportu, ale te muszą być rozwinięte poprzez trening i doskonalenie swoich umiejętności. Poza tym fakt, że dzisiaj ktoś wygrywa, nie znaczy, że wygra jutro, ponieważ pretendentów do zwycięstwa jest wielu i każdy z nich trenuje, aby być najlepszym. Dokładnie to samo dotyczy zawodów krótkofalarskich. Każdy pasjonat zawodów przygotowuje się do największych contestów przez cały rok, a każdy start jest materiałem do analizy:  co można zrobić lepiej, czy można coś poprawić w konfiguracji stacji, czy może potrzebna jest nowa antena, lepszy komputer, czy warto zmienić rozmieszczenie transceiverów i urządzeń na biurkach, może warto wymienić feeder itd.

Poza kwestiami technicznymi, logistycznymi i związanymi z ergonomią pracy bardzo cennym, czasem niedocenianym źródłem informacji są dzienniki z łącznościami za zawody. A to przecież jest materiał, który każdy zawodnik posiada.

Dzienniki analizujemy je przed zawodami – jako wskazówki na nadchodzący start. Weryfikujemy je podczas zawodów – aby porównywać się z innymi stacjami i wreszcie eksplorujemy dzienniki po zawodach – bezpośrednio po zawodach oraz w dłuższej perspektywie. Zajmijmy się zatem nieco dokładniej każdym ze sposobów wykorzystania logu contestowego.

Przed zawodami

  • Dzienniki z poprzednich lat
  • Wyniki zawodów z poprzednich lat
  • Rekordy
  • Informacje o nadchodzących „contest DXpeditions”

Przed każdymi zawodami sprawdzamy wyniki z poprzednich lat w kategorii, w której mamy zamiar wystartować. Sprawdzamy wyniki swoje oraz naszej konkurencji. Weryfikujemy rekordy polskich stacji, porównujemy się także do najlepszych stacji w Europie albo w naszej strefie WAZ albo ITU (zależnie od zawodów).

Nie chodzi tutaj jedynie o porównywanie się do krajowej czy europejskiej czołówki – nie każdy ma możliwości osiągania wyników na takim poziomie. Można porównywać się do stacji, które nas wyprzedziły albo po prostu analizować swój własny wynik czy własne rekordy, aby zastanowić się, w jaki sposób można swoje rezultaty poprawić w kolejnej edycji zawodów.

Ja sam posiadam dzienniki za większość zawodów, w których startowałem: indywidualnie albo jako członek zespołu Multi-Op. Mam do tego celu dedykowany folder i podfoldery. Po każdych zawodach dziennik za dane zawody jest archiwizowany.

Widok fragmentu archiwum logów contestowych

Na stacji SO4M nasze wyniki publikujemy na naszej stronie WWW (so4m.dxing.pl) po to, aby w każdej chwili można było sprawdzić rezultaty osiągnięte w poszczególnych latach. Ta część naszej strony internetowej jest dostępna dla wszystkich. Np. w przypadku CQ WW DX CW początek naszego zestawienia wygląda następująco:

Zestawienie wyników SO4M w CQ WW DX Contest CW

Większość organizatorów największych zawodów udostępnia bazy danych z wynikami zawodów z poprzednich lat. Przykładem jest CQ WW DX Contest. Strona internetowa tych zawodów posiada bazę danych wyników oraz narzędzia, pozwalające na elastyczne wyszukiwanie danych. Na przykład jeżeli chcemy porównać własne wyniki na przestrzeni lat (w części CW zawodów), posłużymy się kryteriami wyszukiwania przedstawionymi na poniższej ilustracji.

W kryteriach wyszukiwani wskazujemy kategorię i wpisujemy znak naszej stacji. Warto zaznaczyć opcję Show band totals – to spowoduje, że dla każdego pasma zostanie pokazana liczba QSO, liczba stref oraz liczba podmiotów zaliczonych do wyniku.

Po zatwierdzeniu wyszukiwania zobaczymy np. następujące dane:

Wyszukiwanie wyników CQ WW DX CW dla znaku SO4M

Powyżej warto zwrócić uwagę np. na pasmo 20m w 2022 roku. Zaledwie 286 QSO. Nic dziwnego – w czasie telegraficznej części CW wymienialiśmy feedery w antenie na 20m. Pasmo więc przez większość czasu było wyłączone z pracy. To od razu widać w tym porównawczym zestawieniu.

Powiedzmy inaczej – w takim zestawieniu od razu widać każdą awarię na danym paśmie albo każdą złą decyzję operatorską, dotyczącą zmiany pasma czy kierunku nadawania.

Popatrzmy jak wygląda porównanie wyników wszystkich polskich stacji za w kategorii Multi-One High za rok 2021. Posłużymy się następującym wyszukiwaniem:

Zobaczymy następujące dane:

Wyniki SO4M i SP8R były porównywalne – poza pasmem 10m. Na najniższych pasmach nasi przyjaciele z SP8R mają lepszy mnożnik, choć my mamy więcej QSO. Wiemy, że mają lepsze anteny odbiorcze. To od razu widać.

W paśmie 40m jest porównywalnie – stacja SP8R ma więcej QSO, ale SO4M ma o trzy punkt lepszy mnożnik za podmioty DXCC. Na 20 merach lepsza pod względem QSO i mnożników jest stacja SO4M. Podobnie w paśmie 15 metrów.

I wreszcie pasmo 10 metrów, które miało decydujący wpływ na lepszy rezultat stacji SP8R. Na stacji SO4M pamiętamy ten start. Pasmo 10 metrów było potraktowane dość „po macoszemu”. Mieliśmy nie do końca sprawdzony wzmacniacz mocy, który uległ awarii po kilku łącznościach. Z tych 45 QSO zapewne 40 to łączności na „gołym” radiu (low power). Poza tym próbowaliśmy naprawiać wzmacniacz, co przyniosło dodatkowe przerwy w pracy na 10 metrach. Efekt końcowy to kilkaset tysięcy punktów przewagi stacji SP8R w końcowym wyniku.

Czy w kolejnym roku byliśmy lepiej przygotowani na 10 metrach? Tak, ale z kolei mieliśmy awarię anteny na 20m, więc nie było walki o wynik. Co jest jednak najważniejsze to wskazówki, które wynikają z porównań.

Startując w zawodach ze stacji SO4M zwykle porównujemy się z zespołem SP8R. Często spotykamy się w tej samej kategorii, mamy podobny potencjał antenowy, sprzętowy oraz doświadczony zespół operatorów. Z zespołem SP8R przyjaźnimy się i chętnie wymieniamy się informacjami. Zwykle, kiedy już mija termin wysyłki logów, wymieniamy się dziennikami za zawody. Dzięki temu można porównać poszczególne pasma, mnożniki, rate itd.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na wynik stacji 3Z1K – znak należący do klubu SP1KRF. Stacja 3Z1K nie ma takiego potencjału antenowego jak SO4M czy SP8R, ale stacja 3Z1K konsekwentnie i regularnie pojawia się w każdych dużych zawodach. W efekcie od kilku lat stacja 3Z1K zajmuje jedno czołowych miejsc we współzawodnictwie Intercontest KF (https://sq2gxo.pl/intercontest/), które podsumowuje osiągnięcia stacji w największych krótkofalarskich zawodach w ciągu jednego roku kalendarzowego.

Kończąc temat bazy danych zawodów CQ WW DX Contest warto jeszcze zwrócić uwagę, że wyniki wyszukiwania można wyeksportować dane do arkusza MS Excel:

Excel posiada wiele analitycznych narzędzi, które umożliwiają porównywanie i analizę danych. Możliwości zależą wtedy tylko posiadanych od znajomości MS Excel.

Niestety nie wszyscy organizatorzy udostępniają takie narzędzia i takie dane, jak Komisja CQ WW DX Contest. Czasem więc należy samemu poszperać w archiwalnych wynikach i wpisać dane do własnego arkusza kalkulacyjnego.

Doskonałym źródłem informacji jest strona SP3KEY https://sp3key.com/. Koledzy z SP3KEY od wielu lat konsekwentnie prowadzą zestawienia rekordów stacji SP w wielu międzynarodowych zawodach. Na stacji SO4M regularnie odwiedzamy tę stronę – przed każdymi zawodami i zwykle także w trakcie zawodów.

Analiza wyników przed zawodami ma na celu przede wszystkim wytyczenie sobie celów, przenalizowanie czy zostały wykonane korekty niezbędne do podniesienia wyniku na poszczególnych pasmach itd. Zawsze warto porównywać się do stacji z wyższymi wynikami i myśleć o nich jako o punkcie odniesienia. Jeżeli chcemy iść do przodu – musimy poprawiać wyniki w zawodach.

Warto wspomnieć o jeszcze jednym elemencie związanym z logiem. Przed każdymi zawodami, szczególnie przed CQ WW DX Contest, bacznie śledzimy biuletyny DX praz serwis NG3K. Jest wiele wypraw DX organizowanych specjalnie na zawody albo mających miejsce w czasie zawodów. My na stacji SO4M mamy zwykle listę znaków takich wypraw. Jeśli to uzasadnione, dodajemy znaki do bazy danych programu N1MM Logger+. Wszystko po to, aby później „mieć oko” na takie znaki, które często są nowymi mnożnikami.

W czasie zawodów

  • Dziennik z poprzedniego roku lub inny z porównywanym wynikiem
  • Live Contest Server
  • Gdzie jest konkurencja czyli RBN

Współczesne programy contestowe posiadają wbudowane narzędzia, pozwalające na szczegółowe śledzenie wyniku oraz porównywanie się na bieżąco z konkurencją jak też z wynikiem z poprzednich lat.

Program N1MM Logger+ w okienku Info udostępnia opcję Goals (cele). Nieco upraszczając, jako cel traktujemy liczbę łączności w pewnym przedziale czasowym. Aby ustalić takie godzinowe cele możemy zaimportować własny log. Może to być własny log z poprzedniego roku albo inny, np. z naszym najlepszym wynikiem, aby zawsze odnosić się do „wysokiego” poziomu. Może to być także dziennik innej stacji z poprzednich lat – np. kogoś z lepszym wynikiem, do kogo chcemy się odnieść (w serwisie zawodów CQ WW możemy przejrzeć/ściągnąć log każdego uczestnika). Po zaimportowaniu takiego logu program N1MM będzie odpowiednio obliczał liczbę QSO i porównywał z bieżącym logiem, podczas logowania łączności.

Plik z „celami” można także utworzyć samodzielnie (jako plik tekstowy o odpowiednim układzie), jeśli np. sami chcemy sobie wyznaczyć godzinowe cele w czasie zawodów.

Jeżeli mamy już gotowe nasze „cele”, wyświetlamy je w oknie Info, decydując jakie rodzaj danych ma być pokazywany w oknie:

  • 20min Moving Average (zmienna ruchoma za ostanie 20 minut)
  • 30min Moving Average (zmienna ruchoma za ostanie 30 minut)
  • 60min Moving Average (zmienna ruchoma za ostatnią godzinę)

Program w oknie Info wyświetla nasze „cele” na wykresie, porównując je z bieżącym logiem. Program podaje także tekstową informację o tym, jaki jest kolejny cel do osiągnięcia.

Wykorzystanie opcji Goals jest bardzo mobilizujące do wytężonej pracy, do śledzenia pasma, spotów z DX Cluster’a, propagacji itd.

Nowoczesne programy contestowe umożliwiają także wysyłanie na bieżąco wyniku do dedykowanych serwisów internetowych, gdzie następnie wyniki są publikowane online. Aby wynik mógł być na bieżąco wysyłany, należy odpowiednio skonfigurować program contestowy. W N1MM Logger+ dzieje się to w sekcji Score Reporting, dostępnej w menu konfiguracyjnym programu:

Wskazujemy serwer (serwis), do którego ma być wysyłany wynik oraz interwał – określamy co ile minut ma następować synchronizacja z wybranym serwisem. Wcześniej w wybranym serwisie należy się zarejestrować, ustalić hasło itd. Jeżeli to wszystko wykonamy, reszta dzieje się „w tle” w czasie zawodów.

Program N1MM Logger+ nie posiada oddzielnego okienka, w którym by były wyświetlane wyniki z wybranego serwisu. Należy odwiedzić stronę tego serwisu i odpowiednio przefiltrować dane. Np. w serwisie contesonline.com w czasie zawodów WAE DX CW można było zobaczyć tego typu zestawienie:

Strona się automatycznie odświeża. Po zalogowaniu na stronę, można przefiltrować dane (np. wybrać tylko jedną kategorię). Nie widać tutaj wyników wszystkich uczestników, ale tylko tych, którzy zdecydowali się podłączyć do jednego z serwisów. Przy tym nie jest ważne, do którego serwisu się podłączymy, ponieważ serwisy wymieniają pomiędzy sobą dane.

Na stacji SO4M zawsze korzystamy ze Score Reporting. Mamy dodatkowy komputer (nie musi być podłączony bezpośrednio do logu), na którym monitorujemy wybrany serwis. Zwykle robi to operator, który akurat nie siedzi przy radiu. Obserwujemy uważnie, kto się do nas zbliżył, kto nas wyprzedził itd. To nas mobilizuje do intensywniejszej pracy albo zastanowienia się, czy przypadkiem nie zmienić pasma itd. Poza tym po kliknięciu w wynik wybranej stacji można obejrzeć „Band Totals” (o ile stacja udostępnia takie informacje), co daje doskonały materiał do porównań z własnym logiem.

Ostatnia rzecz związana z logiem (może już tylko pośrednio), to wykorzystanie Reverse Beacon Network RBN) w czasie zawodów telegraficznych. Na stacji SO4M na pewnych etapach zawodów intensywnie śledzimy RBN. Obserwujemy siłę naszego sygnału i porównujemy się z konkurencją. To czasem każe zastanowić się, czy nie obrócić anteny albo nie zmienić pasma. Oczywiście należy na odczyty RBN patrzeć, mając na względzie położenie porównywanych stacji, propagację, strategię pracy w zawodach itd.

Po zawodach

  • Analizatory contestowe (SH5, Qscope.org)
  • Dzienniki konkurencji
  • 3830
  • K0RC – MS Excel (niestety już nie dostępny i nie rozwijany)
  • Raporty UBN (Unique/Busted/Not-In-Log)

W gronie operatorów stacji SO4M przez tydzień albo dwa tygodnie po zawodach trwa intensywna dyskusja o osiągniętym wyniku.

Pierwszą rzeczą, którą robimy jest zaimportowanie logu do programu SH5. Jest to program napisany przez UA4WLI, przeznaczony do analizy zawartości logu contestowego. Program importuje wskazany log i tworzy kilkadziesiąt zestawień, pozwalających na weryfikację jakości logu oraz weryfikację różnych danych ilościowych i statystycznych, np.

  • Liczba łączności z poszczególnymi krajami
  • Liczba łączności z poszczególnymi kontynentami
  • Liczba łączności z poszczególnymi strefami
  • Liczba łączności na godzinę
  • Liczba łączności na minutę
  • Najlepsze tempa (rate)
  • Potencjalnie błędne znaki
  • Beam headings
  • Liczba łączności poszczególnych operatorów (dla logów Multi-Op)
  • Itd.

Dane są prezentowane w formie tabelarycznej albo – jeśli to możliwe – w formie wykresów. Program jest bardzo szybki w działaniu i wygodny w wykorzystaniu. Zestawienia są generowane w formacie stron internetowych (HTML) i przegląda się je za pomocą ulubionej przeglądarki internetowej.

Program SH5 jest komercyjny. Należy kupić licencję – zakup jest jednokrotny, na zawsze. W tej chwili, ze względu na sytuację w Rosji, autor wstrzymał sprzedaż programu SH5.

Podobne zadania i opcje jak program SH5 posiadają narzędzia dostępne w serwisie Qscope.org. Serwis jest całkowicie darmowy, choć mile widziane jest dobrowolne wsparcie przeznaczone na utrzymanie strony i rozwój serwisu. Po zarejestrowaniu w serwisie użytkownik ma możliwość importowania swoich dzienników i tworzenia różnych zestawień i statystyk.

Trudno w tym miejscu szczegółowo omawiać SH5 czy Qscope.org – należy po prostu spróbować i zacząć analizować zestawienia, oferowane przez wspomniane oprogramowanie.

Kolejne miejsce, które kilka razy dziennie weryfikujemy przez około tydzień po zakończeniu zawodów to serwis 3830scores.com. Każdy pasjonat zawodów doskonale zna to miejsce. Wiele stacji po zakończeniu pracy w zawodach wysyła do tego serwisu zestawienie zawierające końcowy wynik. Robi to nie tylko światowa czołówka contestowa, ale także wiele „małych” stacji, które po prostu chcą podzielić się osiągniętym wynikiem. Na stacji SO4M także wysyłamy do serwisu 3830 swoje wyniki. Dzięki takim działaniom jeszcze przed ogłoszeniem wyników można porównać rezultaty na podstawie wyników zgłoszonych. Po weryfikacji logów przez organizatora i ogłoszeniu końcowych wyników ta wstępna kolejność często zmienia się.

Dzielenie się swoimi osiągnięciami zarówno w czasie zawodów jak i zaraz po zawodach do bardzo dobry zwyczaj, świadczący o otwartości contestowego środowiska. Wyniki publikowane na 3030 często są uzupełnione komentarzem (czasem obszernym) o przebiegu zawodów, o stacji itp. Warto to wszystko śledzić, czytać i wyciągać wnioski.

Na poniższych ilustracjach przedstawiono niektóre ekrany serwisu 3830scores.com. Jak widać, można ten serwis przeszukiwać wg. poszczególnych zawodów jak też wyszukać znak stacji, aby sprawdzić zgłaszane wyniki.

Przegląd wyników wybranych zawodów:

Wyszukiwanie według znaku stacji:

Kilka lat temu w sieci Internet były dostępne specjalnie przygotowane arkusze MS Excel przeznaczone do analizy logów contestowych. Autor tych arkuszy, Robert Chudek K0RC, włożył wiele pracy w ich przygotowanie i rozwój. Niestety od wielu lat te narzędzia już nie są rozwijane i trudno też je znaleźć. Ogólnie rzecz biorąc arkusz MS Excel zaprojektowany przez K0RC pozwala na import dwóch logów i porównanie tych logów: tabelarycznie oraz na przykładzie wykresów. Niektóre z takich porównań widać na poniższych ilustracjach:

Ostatnia rzecz, o której należy wspomnieć, mówiąc o wykorzystaniu dzienników, to raporty UBN (Unique / Busted / Not-in-Log). Nie każdy organizator zawodów udostępnia tego rodzaju dane, ale wielu wypadkach są one dostępne dla uczestników (np. CQ WW, CQ WPX czy SP DX Contest). W przypadku CQ WW czy WPX wszyscy uczestnicy zawodów otrzymują zabezpieczony hasłem dostęp do swoich UBN’ów, a raporty UBN czołowych stacji są dostępne dla wszystkich. W przypadku innych zawodów raporty UBN są udostępnione dla wszystkich, bez żadnych ograniczeń.

Raport UBN to bardzo cenne źródło wiedzy, o ile zrozumiemy informacje, które zawiera. K8ND napisał dość obszerny przewodnik na temat raportów UBN w zawodach CQ WW. Warto zapoznać się z tym materiałem: http://www.k8nd.com/Radio/Planning/CQWW%20CW/Guide%20to%20CQWW%20DX-Contest%20UBN%20and%20NIL%20Reports.htm.

Opis raportów UBN, stanowiący tłumaczenie materiału opublikowanego przez Komisję Zawodów CQ WW (tłumaczenie autorstwa SP5UAF) można znaleźć na stronie SP3KEY: https://sp3key.com/contest/ubn.pdf.

Na stronie zawodów CQ WW dostępne są (dla wszystkich) raporty UBN czołowych stacji w poszczególnych kategoriach.

Popatrzmy na niektóre fragmenty raportu UBN na przykładzie logu stacji SN3A za CQ WW DX CW z roku 2022. Operatorem stacji był Marek SQ2GXO. Był to start jednopasmowy, w paśmie 40 metrów, High Power Assisted.

Pierwsza część UBN’a to ogólne podsumowanie, dotyczące zawodów. Zawiera m.in. informację o liczbie otrzymanych logów, o ilości przeprowadzonych przez uczestników łączności oraz o wynikach weryfikacji wszystkich logów.

Kolejna część raportu UBN to podsumowanie dotyczące konkretnego logu, w tym wypadku logu SN3A: tutaj między innymi jest podana liczba QSO i mnożnik zgłoszone, liczba QSO i mnożników zaliczonych (po weryfikacji logu) oraz wynik końcowy (zgłoszony i po weryfikacji). Tutaj są także podane informacje o tym, ile punktów odpadło procentowo.

Kolejne części logu to już informacje szczegółowe, dotyczące takich łączności, które podczas weryfikacji wykazały błędy.

  • Sekcja Not In Log to wykaz tych łączności, które znalazły się logu SN3A, ale nie zostały odnalezione w logach korespondentów (korespondencji nadesłali logi).
  • Sekcja Incorrect Call zawiera wykaz znaków, gdzie algorytm weryfikacji wykazał, że operator stacji SN3A źle odebrał znak korespondenta.

Za błędy typu Not In Log oraz błędy typu Incorrect Call odejmowane są punkty karne. Za każdy błąd z tej grupy odejmowane są punkty stanowiące dwukrotną wartość punktów za błędne QSO.

Kolejna sekcja raportu UBN to sekcja Incorrect Exchange Information. Tutaj znajduje się lista błędów, dotyczących pomyłek w odebranym raporcie. Za tego rodzaju błędy traci się punkty za daną łączność, ale bez dodatkowych punktów karnych.

I wreszcie sekcja Unique Calls. To są tzw. Znaki unikalne. Właściciele tych znaków nie nadesłali logów, ale nie istnieją przesłanki, aby te znaki usunąć z logu. Tego rodzaju łączności są zaliczone, ale w raporcie UBN są dodatkowo informacyjnie wymienione.

Raport UBN może zawierać jeszcze inne rodzaje błędów. Odsyłamy do przewodnika K8ND.

Swoją drogą log SN3A wykorzystany do opisania UBN to przykład znakomitego poziomu operatorskiego. Ponad 3400 zgłoszonych łączności w paśmie 40 metrów – paśmie trudnym do pracy. Z tego zaliczonych 3385 łączności. Utrata punktów to 2,6% w porównaniu do wyniku zgłoszonego. Znacznie poniżej średniej ze wszystkich logów, wynoszącej 8,8%.

Posiadając UBN i własną kopię logu oraz wykorzystując np. MS Excel można łatwo utworzyć zestawienie, pokazujące np. jaką ilość błędów popełnił każdy z operatorów (przy logu od stacji Multi OP oraz zakładając, że podczas logowania pilnowaliśmy zmiany znaku operatora). Taka informacja może być bardzo cenna dla każdego – w gronie SO4M np. doszliśmy do wniosku, że warto pomiędzy zawodami regularnie ćwiczyć odbiór znaków w programie Morse Runner. Mamy nawet swoje lokalne współzawodnictwo – wszystko po to, aby doskonalić odbiór i być lepiej przygotowanym do zawodów.

Na koniec można jeszcze dodać, że właściwie wszystkie te czynności i analizy, które wykonujemy po zawodach, powtarzamy przed kolejną edycją zawodów. Po zawodach analizy są wykonywane „na gorąco”, często pamiętamy poszczególne łączności, jesteśmy w stanie przypomnieć sobie niektóre fakty. Natomiast przed kolejną edycją zawodów te same analizy mają już blisko roczną perspektywę, są wykonywane spokojnie i z ukierunkowaniem na konkretne zadania, które należy wykonać przed startem.


Zapewne wymienione i opisane w tym artykule sposoby wykorzystania dziennika za zawody nie wyczerpują wszystkich pomysłów i możliwości, ale z pewnością opisują metody powszechnie wykorzystywane przez wielu operatorów. Dziennik za zawody posiada każdy uczestnik, dlaczego więc nie wykorzystać wszelkich informacji, które wynikają z analizy dziennika. Ja sam zwykle startuję w zawodach razem z członkami zespołu SO4M w kategoriach Multi-OP. Jednak czasem pracuję w zawodach także z własnej stacji, gdzie mam do dyspozycji tylko vertical HF9V i antenę G5RV. Pracując z własnej stacji nie mam szans na czołowe miejsca, ale porównuję się z tymi, co mnie wyprzedzili, sprawdzam dziennik, analizuję popełnione błędy, wyciągam wnioski – wszystko po to, aby podczas kolejnych zawodów być lepszą wersją siebie. O to w końcu chodzi w każdym współzawodnictwie.

Tomek SP5UAF

Liczba komentarzy: 1

  • Tomek,

    Dziekuję, za zgromadzaenie tych wszystkich bardzo cennych i ważnych informacji w jednym miejscu.

    Pozdrawiam
    Vy 73,
    Andrzej sp4tkr

    Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *