Bezprzewodowe i automatyczne przełączanie anten

Automatyczne przełączanie anten – dobre. Bezprzewodowe przełączanie anten – jeszcze lepsze. Ale automatyczne i bezprzewodowe przełączanie anten to jest dopiero to!

Jak to zrobiłem dla FT-991 pokazuje schemat układu poniżej. Kontroler dołączony jest do złącza TUN/LIN i z niego jest zasilany (uwaga, aby sygnały ABCD kodujące pasmo były dostępne na złączu, w MENU pozycja 141 (TUNER SELECT) musi być wybrana opcja LAMP, czyli Linear Amplifier). Cały układ został umieszczony w plastikowym pudełku 4×6 cm.

Program obsługi kontrolera został napisany w środowisku Arduinio. Moduł ESP8266MOD łączy się z siecią domową WiFi (klient), i steruje podobnym modułem (web server) umieszczonym przy przełączniku antenowym na dachu. Każda zmiana pasma w transceiverze FT-991 powoduje wysłanie odpowiedniego komunikatu i w razie potrzeby przełączenie odpowiedniej anteny przez przełącznik umieszczony na maszcie antenowym. Dodatkowo, dla upewnienia operatora o prawidłowym działaniu – co sekundę sprawdzany jest stan wyjść ABCD, co sygnalizowane jest krótkim mignięciem zielonej diody LED. Dodatkowym zabezpieczeniem jest wysłanie co minutę komendy wymuszającej przełączenie anteny zgodnie z aktualnym stanem wyjść ABCD – niezależnie od tego, czy jest to potrzebne, czy nie. Jeśli kontroler nie dostanie potwierdzenia „z dachu”, operator zostaje poinformowany o nieprawidłowym działaniu systemu przełączania anten poprzez zaświecenie niebieskiej diody LED.

Ant_switch_Wireless_controler_schematic_SP5GNISONY DSC

Dla wygodniejszej obsługi zmieniłem nieco program kontrolera umieszczonego przy przełączniku antenowym na dachu (web server)  oraz zmodyfikowałem  interfejs użytkownika – patrz niżej. Opcja „Monitorowanie” wyłącza możliwość zmiany anteny przez kontroler domowy WiFi, aby uniknąć konfliktu funkcji przełączania automatycznego z przełączaniem „ręcznym”. Umożliwia to aktywację dowolnej anteny niezależnie od pasma transceivera, a także ciągły podgląd stanu kontrolera dachowego. Opcja „Dezaktywacja” to wyłączenie wszystkich anten.

Ant_switch_Wireless_GUI_SP5GNI_new

Mirek SP5GNI

Liczba komentarzy: 2

  • Cześć,

    Super sprawa. Chciałbym mieć coś takiego hi
    Czy sprawdzałeś jaki jest pobór prądu przez ESP8266MOD? Niektóre z nich podobno potrafią pociągnąć dużo prądu. Czy gniazdo TUN/LIN w FT-991 jest przystosowane do takich obciążeń?

    73 de SQ5JUP,
    Piotr

    Odpowiedz
    • Moduł w tym układzie bierze całkiem dużo – ok. 80 mA. Zasilanie 3,3V musi być linowe, bo przetwornica przy radiu to może być kłopot. W związku z tym na stabilizatorze wydziela się moc rzędu 1W i wymaga on radiatora.
      Ten sam moduł pracujący na dachu jako serwer udało się zmusić do pracy przy poborze średnim prądu tylko 30 mA. Znaleźliśmy jakiś kruczek w internecie który na to pozwolił.
      73
      Mirek SP5GNI

      Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *