Bezprzewodowe i automatyczne przełączanie anten

Automatyczne przełączanie anten – dobre. Bezprzewodowe przełączanie anten – jeszcze lepsze. Ale automatyczne i bezprzewodowe przełączanie anten to jest dopiero to!

Jak to zrobiłem dla FT-991 pokazuje schemat układu poniżej. Kontroler dołączony jest do złącza TUN/LIN i z niego jest zasilany (uwaga, aby sygnały ABCD kodujące pasmo były dostępne na złączu, w MENU pozycja 141 (TUNER SELECT) musi być wybrana opcja LAMP, czyli Linear Amplifier). Cały układ został umieszczony w plastikowym pudełku 4×6 cm.

Program obsługi kontrolera został napisany w środowisku Arduinio. Moduł ESP8266MOD łączy się z siecią domową WiFi (klient), i steruje podobnym modułem (web server) umieszczonym przy przełączniku antenowym na dachu. Każda zmiana pasma w transceiverze FT-991 powoduje wysłanie odpowiedniego komunikatu i w razie potrzeby przełączenie odpowiedniej anteny przez przełącznik umieszczony na maszcie antenowym. Dodatkowo, dla upewnienia operatora o prawidłowym działaniu – co sekundę sprawdzany jest stan wyjść ABCD, co sygnalizowane jest krótkim mignięciem zielonej diody LED. Dodatkowym zabezpieczeniem jest wysłanie co minutę komendy wymuszającej przełączenie anteny zgodnie z aktualnym stanem wyjść ABCD – niezależnie od tego, czy jest to potrzebne, czy nie. Jeśli kontroler nie dostanie potwierdzenia „z dachu”, operator zostaje poinformowany o nieprawidłowym działaniu systemu przełączania anten poprzez zaświecenie niebieskiej diody LED.

Antenna switch wireless controler schematic SP5GNIView of wireless anenna switch controler SP5GNI

Dla wygodniejszej obsługi zmieniłem nieco program kontrolera umieszczonego przy przełączniku antenowym na dachu (web server)  oraz zmodyfikowałem  interfejs użytkownika – patrz niżej. Opcja „Monitorowanie” wyłącza możliwość zmiany anteny przez kontroler domowy WiFi, aby uniknąć konfliktu funkcji przełączania automatycznego z przełączaniem „ręcznym”. Umożliwia to aktywację dowolnej anteny niezależnie od pasma transceivera, a także ciągły podgląd stanu kontrolera dachowego. Opcja „Dezaktywacja” to wyłączenie wszystkich anten.

Mirek SP5GNI

Liczba komentarzy: 2

 • Cześć,

  Super sprawa. Chciałbym mieć coś takiego hi
  Czy sprawdzałeś jaki jest pobór prądu przez ESP8266MOD? Niektóre z nich podobno potrafią pociągnąć dużo prądu. Czy gniazdo TUN/LIN w FT-991 jest przystosowane do takich obciążeń?

  73 de SQ5JUP,
  Piotr

  Odpowiedz
  • Moduł w tym układzie bierze całkiem dużo – ok. 80 mA. Zasilanie 3,3V musi być linowe, bo przetwornica przy radiu to może być kłopot. W związku z tym na stabilizatorze wydziela się moc rzędu 1W i wymaga on radiatora.
   Ten sam moduł pracujący na dachu jako serwer udało się zmusić do pracy przy poborze średnim prądu tylko 30 mA. Znaleźliśmy jakiś kruczek w internecie który na to pozwolił.
   73
   Mirek SP5GNI

   Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *