Nie udało się zebrać ekipy na część CW w czerwcu, ale na zawody SSB w dniach 2-3 września 2023 znalazło się kilku chętnych, z których dojechali: Marcin SP5ES, Andrzej SP5DDF, Mirek SP5GNI i Adam SP5UFK.
Tym razem na stanowisko do pracy wybraliśmy leżącą odłogiem, zalesioną działkę będącą własnością jednego z kolegów. Położenie znakomite – jeden z najwyższych punków na Mazowszu, 52.23121° N, 21.71888° E, kwadrat KO02uf. Wybraliśmy długą polanę ze znakomitym naturalnym „masztem” do zawieszenia anten – wysoka brzoza, która posłużyła do wciągnięcia baluna z podłączonymi dipolami na 160, 80 i 40m.
Do pracy na wyższych pasmach zmontowaliśmy maszt i antenę Mosley Mini-32A z rotorem.
Jako radio polowe wykorzystaliśmy jak zwykle FT991. Zasilanie było poprzez podpięcie się do akumulatora w samochodzie. To rozwiązanie miało swoje zalety, ale też wady. W miarę rozładowania akumulatora moc nadajnika dość szybko zmniejszała się do 50%, a nawet do 30%. Być może przyczyną był „wiek” akumulatora – czy 6 lat to nie za dużo? Wymagane było włączanie od czasu do czasu silnika samochodu – podczas jego pracy moc wracała do normy (100W). Jest sprawą dyskusyjną, czy zastosowanie agregatu nie byłoby jednak lepszym rozwiązaniem.
Łączności logowaliśmy w programie N1MM+, do zasilania laptopa oraz rotora używaliśmy (dzięki uprzejmości Marka SP5ISZ) przetwornicę DC/AC o mocy 150W. Niestety dało się zauważyć (usłyszeć) powodowane przez nią zakłócenia RF.
Zarówno sobota, jak i niedziela były słoneczne i ciepłe, co było dodatkowym walorem naszej ekspedycji. Jednak noc była (zbyt) chłodna.
Warunki propagacyjne nie były najlepsze. Na pasmach 15/10m było mało stacji, nawet w konkurencyjnych zawodach All Asian. Zrobiliśmy w efekcie 259 łączności.
Adam SP5UFK rozstawił swoje stanowisko do pracy w zawodach IARU 144 Contest UKF. Wykorzystywał swoje FT991A wraz anteną Yagi F9FT 9el na 3m boomie – na aluminiowym rozkładanym maszcie. Adam jako SP5UFK zrobił (włączając minimum, czyli stację SN7L pracującej ze Śnieżki 1603m n.p.m.) 38 QSO. Na UKFie pracował także Marcin SP5ES.
Inne stacje na Fieldday 2023: https://dxhf2.darc.de/~fdssblog/pic2023//index.html
Wyniki zawodów: https://dxhf2.darc.de/~fdssblog/user.cgi?fc=loglist&form=referat&lang=de
Mirek SP5GNI
Skomentuj