Chińscy producenci wyspecjalizowali się ostatnio w dostarczaniu ciekawych i tanich zabawek radiowych, będących klonami projektów opracowanych na zasadzie otwartego oprogramowania. Przykładem, obok popularnego ostatnio analizatora NanoVNA, jest mikro-transceiver HackRF oferowany w komplecie z panelem PortaPack, który umożliwia prowadzenie różnych eksperymentów radiowych.
HackRF to moduł SDR (Software Defined Radio) który zawiera układy nadawczo-odbiorcze pracujące w trybie half-duplex w zakresie częstotliwości od 1 MHz do 6 GHz z programowaną mocą wyjściową od -10 dBm do 15 dBm, gniazdo antenowe SMA oraz gniazda SMA dla zegara zewnętrznego (wejście i wyjście). Moduł posiada szereg złączy wewnętrznych pozwalających na eksperymenty: GPIO, SDIO, I2C, I2S, UART, RTC, ADC, DCA, CLK.
Dodatkowy dołączany „kanapkowo” moduł panelu kontrolnego PortaPack jest wyposażony w kolorowy dotykowy ekran LCD, manipulator (obrotowe pokrętło z przyciskami wyboru), gniazdo słuchawkowe i gniazdo karty micro SD na dodatkowe oprogramowanie. Ostatnia wersja z 2019 roku została wyposażona w zegar czasu rzeczywistego z baterią podtrzymującą i referencyjny generator wzorcowy TXCO 0,5 ppm z kompensacją temperatury.
Całość została umieszczona w aluminiowej obudowie o wymiarach 125 x 90 x 40 mm. Urządzenie wymaga zewnętrznego zasilania np. z PowerBanku 5V dołączonego przez gniazdo mikro-USB.
Na AliExpress dostępne są różne wersje tego urządzenia. Podstawowe oprogramowanie umożliwia odbiór emisji: AM, NFM i WFM z graficzną wizualizacją z wodospadem. Tryb HackRF uruchamia urządzenie do współpracy z zewnętrznym programem SDR na PC (z Windows lub Linux) lub ze smartfonem (np. RF Analyzer na system Android), które umożliwiają prowadzenie różnych eksperymentów radiowych, przedstawionych przykładowo w licznych filmikach na Youtube.
Zestaw HackRF z PortaPack nie zastąpi amatorskiego radiotelefonu, ponieważ czułość wejściowa jest gorsza od typowego odbiornika amatorskiego i jest różna w zależności od pasma, a moc sygnału wyjściowego jest na poziomie miliwatów, niemniej zakres częstotliwości pracy do 6 GHz jest imponujący. Dzięki otwartemu oprogramowaniu i opublikowanej dokumentacji technicznej urządzanie ma duże walory edukacyjne. Ciekawe, czy nadaje się jako moduł nadawczo-odbiorczy do pracy przez satelity, np. Es’hail-2? Napiszcie, jeśli znacie praktyczne zastosowanie tej zabawki w ham-radio.
Otwarte oprogramowaniem HackRF jest opublikowane na stronie projektu GitHub, gdzie można znaleźć dokumentację, wsparcie i kod źródłowy.
Na stronach OneSDR.com i CWtouchKeyer.com transceiver HackRF został nazwany „najlepszym radiem SDR 2020 roku”… Czekamy na Wasze opinie!
Liczba komentarzy: 1
Obowiązkowym tematem podczas QSO przez QO-100 jest wymiana informacji o używanym sprzęcie. Najczęściej spotykane nazwy to SG-Labs, DXPatrol, Pluto, Kuhne. HackRF ONE jest również spotykany, ale stosunkowo rzadko. Mam wrażenie, że ta platforma jest bardzo interesująca, ale mniej znana i już nie najnowsza. PortaPack może tchnąć w nią nowe życie.
Miro SP5GNI