Mikrofon elektretowy zamiast dynamicznego i odwrotnie

Niektóre transceivery mają wejście mikrofonowe dostosowane do mikrofonu elektretowego, a niektóre do dynamicznego. Nie jest możliwe ich zamienne stosowanie ze względu na różnice konstrukcyjne. Mikrofon elektretowy zawiera w kapsule tranzystor FET, który musi być zasilany napięciem stałym tym samym przewodem, co sygnał m. cz.

Transcieiver FT-991 (jak wiele innych Yaesu) ma wejście na mikrofon dynamiczny. Aby można było używać komputerowy zestaw słuchawkowo-mikrofonowy potrzebna jest przejściówka o schemacie pokazanym poniżej. Po dodaniu wejścia przełącznika nożnego PTT realizacja wygląda jak na fotografii 1. Należy pamiętać o dostosowaniu wzmocnienia toru mikrofonowego w FT-991. Dla mikrofonu dynamicznego MH-31 stosuję wartość 33, a dla zestawu komputerowego (np. znakomity Koss SB45) wzmocnienie trzeba ustawić na 10.

 

 

 

 

Z kolei transceiver IC-765 (jak wiele innych firmy Icom) ma wejście na mikrofon elektretowy. Aby podłączyć topowy zestaw Heil Sound Pro 7 z mikrofonem dynamicznym do FT-991 wystarczy prosta przejściówka mechaniczna. Jednak w przypadku IC-765 to nie wystarczy. Sygnał z mikrofonu jest zbyt słaby i potrzebne jest jego wzmocnienie. Odpowiedni schemat jest na rysunku powyżej. Realizacja fizyczna z użyciem elementów SMD jest uciążliwa, ale pozwala zmieścić wzmacniacz wewnątrz koszulki termokurczliwej, jak widać na fotografii 2.

Fot. 1. Przejściówka FT-991
Fot. 2. Przejściówka do IC-765

Liczba komentarzy: 12

  • Cześć, a co trzeba by było zrobić w przypadku gdy chciałbym do radia FTM-100DE (standardowy mikrofonz tym radiem to MH-48) podłączyć stołowy mikrofon dynamiczny typu MD-100A8X przystosowany np do FT-891. Oczywiście oprócz odpowiedniego adaptera RJ-45 na RJ-11 to po drodze jeszcze zamiana 8V jakie jest w FTM-100DE na 5V wymagane dla MD-100A8X, ale czy wzmacniacz jaki pokazałeś wyżej nadawałby się w tym przypadku również do tego mikrofonu MD-100A8X?

    Odpowiedz
  • Powinien być tez kondensator odpowiedni (tak aby impedancja była znacznie mniejsza niż R4) równolegle do rezystora emiterowego aby dla m.cz. był to układ WE.

    Odpowiedz
  • W tym przypadku nie masz racji, wtedy wzmocnienie byłoby za duże. Z rezystorem 100 omów jako ujemne sprzężenie zwrotne wynosi ono ok. 50 i tyle wystarczy. Układ jest sprawdzony i działający.
    SP5GNI

    Odpowiedz
  • Zrobiłem przejściówkę dla mikrofonu elektretowego => FT991. Sugerowane przez Mirka złącza „jack” czyli 1/4 in. phono i 1/8 in. phono mogą, przy użyciu metalowego pudełka, doprowadzić do problemu z masami. Masa PTT zostaje zwarta z masą toru mikrofonowego przez obudowę. Może to być źródłem niespodziewanych efektów. Poza tym, układ oczywiście działa.
    Pozdrowienia, Marek

    Odpowiedz
  • Mam mikrofon do ktorego z radia podlaczyc musze zasilanie +8V ora resztę,jak można w wolnej chwili mi o samych dwóch masach podpowiedzieć z resztą dam radę.

    W radiu Kenwood w gnieździe mikrofonu są dwie masy:
    pod pin 7 jest masa do mikrofonu
    pod pin 8 jest masa do PPT
    Mając mikrofon nie Kenwood który ma wyprowadzenie na kablu tylko jedną masę jak podpiąć
    Czy można dwie masy pod pin 7 i pin 8 ze sobą złączyć zeby jedną masą można bylo z mikrofonu PTT i mic załączać.
    Pod pin 5 jest +8V mikrofon potrzebuje zasilanie i masę.
    ………
    W icom jest podobnie,pod pin 2 jest masa mikrofonu,pod pin 6 jest masa PTT.
    pin 2 +8V

    Odpowiedz
  • Można, bo nie ma innej opcji.
    Masa PTT i mikrofonu są w końcu gdzieś galwanicznie połączone. Zawsze jest lepiej, aby prąd PTT nie płynął przez masę mikrofonu, bo może nanosić zakłócenia i przydźwięk. Ale trzeba to prawdzić i mieć nadzieję, że nie będzie to zauważalne po drugiej stronie. Nie sądzę, aby takie połączenie mas mogło spowodować jakieś uszkodzenie.
    Mirek SP5GNI

    Odpowiedz
  • Myślę że zadziała, bo na obrazkach w sieci FT-818 występuje z mikrofonem dynamicznym MH-31
    SP5GNI

    Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *