Mikrofon elektretowy zamiast dynamicznego i odwrotnie

Niektóre transceivery mają wejście mikrofonowe dostosowane do mikrofonu elektretowego, a niektóre do dynamicznego. Nie jest możliwe ich zamienne stosowanie ze względu na różnice konstrukcyjne. Mikrofon elektretowy zawiera w kapsule tranzystor FET, który musi być zasilany napięciem stałym tym samym przewodem, co sygnał m. cz.

Transcieiver FT-991 (jak wiele innych Yaesu) ma wejście na mikrofon dynamiczny. Aby można było używać komputerowy zestaw słuchawkowo-mikrofonowy potrzebna jest przejściówka o schemacie pokazanym poniżej. Po dodaniu wejścia przełącznika nożnego PTT realizacja wygląda jak na fotografii 1. Należy pamiętać o dostosowaniu wzmocnienia toru mikrofonowego w FT-991. Dla mikrofonu dynamicznego MH-31 stosuję wartość 33, a dla zestawu komputerowego (np. znakomity Koss SB45) wzmocnienie trzeba ustawić na 10.

 

 

 

 

Z kolei transceiver IC-765 (jak wiele innych firmy Icom) ma wejście na mikrofon elektretowy. Aby podłączyć topowy zestaw Heil Sound Pro 7 z mikrofonem dynamicznym do FT-991 wystarczy prosta przejściówka mechaniczna. Jednak w przypadku IC-765 to nie wystarczy. Sygnał z mikrofonu jest zbyt słaby i potrzebne jest jego wzmocnienie. Odpowiedni schemat jest na rysunku powyżej. Realizacja fizyczna z użyciem elementów SMD jest uciążliwa, ale pozwala zmieścić wzmacniacz wewnątrz koszulki termokurczliwej, jak widać na fotografii 2.

Fot. 1. Przejściówka FT-991
Fot. 2. Przejściówka do IC-765

Liczba komentarzy: 8

 • Cześć, a co trzeba by było zrobić w przypadku gdy chciałbym do radia FTM-100DE (standardowy mikrofonz tym radiem to MH-48) podłączyć stołowy mikrofon dynamiczny typu MD-100A8X przystosowany np do FT-891. Oczywiście oprócz odpowiedniego adaptera RJ-45 na RJ-11 to po drodze jeszcze zamiana 8V jakie jest w FTM-100DE na 5V wymagane dla MD-100A8X, ale czy wzmacniacz jaki pokazałeś wyżej nadawałby się w tym przypadku również do tego mikrofonu MD-100A8X?

  Odpowiedz
 • Powinien być tez kondensator odpowiedni (tak aby impedancja była znacznie mniejsza niż R4) równolegle do rezystora emiterowego aby dla m.cz. był to układ WE.

  Odpowiedz
 • W tym przypadku nie masz racji, wtedy wzmocnienie byłoby za duże. Z rezystorem 100 omów jako ujemne sprzężenie zwrotne wynosi ono ok. 50 i tyle wystarczy. Układ jest sprawdzony i działający.
  SP5GNI

  Odpowiedz
 • Zrobiłem przejściówkę dla mikrofonu elektretowego => FT991. Sugerowane przez Mirka złącza „jack” czyli 1/4 in. phono i 1/8 in. phono mogą, przy użyciu metalowego pudełka, doprowadzić do problemu z masami. Masa PTT zostaje zwarta z masą toru mikrofonowego przez obudowę. Może to być źródłem niespodziewanych efektów. Poza tym, układ oczywiście działa.
  Pozdrowienia, Marek

  Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *