SV8/SP5ISZ

14 września 2018 Marek SP5ISZ poinformował, że uruchomił się QRP w eterze z wyspy Milos. Miał ICOM 703 (tylko 10W) z akumulatorem 7,5 Ah, anteną LW 41m na ok. 6m nad ziemią, jakieś 50m od morza przy plaży. Z transformatorem 9:1 antena stroiła się od 3,5 MHz w górę jak trzeba. Wołanie CQ nie dało nic, wołanie stacji które słyszał na 59+ było skuteczniejsze. Zrobił 6 łączności z G, DK, PB, SM z raportami od 51 do 57. Warunki były trudne. 3,5 MHz totalna plaża. 7 MHz kilka stacji, 14 MHz w miarę normalnie do południa, potem poziom zakłóceń przekroczył S9. Następnego dnia w niedzielę ok. 9 rano (local time) udało mi się zrobić z Markiem łączność przy całkiem dobrej słyszalności w dwie strony.

W poniedziałek rano Marek jako SV8/SP5ISZ/p próbował wołać na 14 MHz. Po otrzymaniu SMSa pojawiłem się na paśmie, ale Marka słyszałem śladowo, on mnie na 56. Po godzinie CQ i 1 łączności z Niemcem spod Frankfurtu Marek uznał, że pływanie w morzu ma większy sens. Wiał silny wiatr. Namiot nie pofrunął, bo był solidnie obciążony. Załączam zdjęcie pokazujące warunki pracy Marka.

 

 

 

 

 

 

 

Mirek SP5GNI

 

Liczba komentarzy: 3

 • Czymś gorszym niż warunki propagacyjne były lokalne owady. Pracowałem na wsi, gdzie owce i kozy są liczniejsze niż ludzie. Z bydłem przyleciały muchy. Zwykły 15-procentowy środek odstraszający owady DEET nie był w stanie się ich pozbyć. Po wielokrotnym pogryzieniu przeniosłem QTH do naszego wynajętego domu, przy znacznie gorszych warunkach antenowych i braku możliwości popływania. Ogólnie jestem bardzo zadowolony z akcji SV8/. Wszystkie moje urządzenia działały poprawnie, a nawet zrobiłem kilka DX QSO. Praca z SSB o mocy 100W jest o wiele przyjemniejsza niż 10W, ale noszenie akumulatora samochodowego na plażę wcale nie byłoby zabawne. Czas przejść na CW lub tryby cyfrowe.
  Marek SP5ISZ

  Odpowiedz
 • Tak, wobec eksplodującej popularności trybu FT8 to ma sens, szczególnie dla QRP.
  W trakcie prób jest nowy tryb nazwany roboczo FT8Call, prawdopodobnie zostanie przyjęta nazwa JS8, patrz http://js8call.com/. Software został zrestrukturyzowany i przeprojektowany dla przekazywania wiadomości z klawiatury. Na razie są wersje próbne, ja czekam do grudnia 2018 na pierwszą wersję oficjalną.
  Mirek SP5GNI

  Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *