SV8/SP5ISZ

14 września 2018 Marek SP5ISZ poinformował, że uruchomił się QRP w eterze z wyspy Milos. Miał ICOM 703 (tylko 10W) z akumulatorem 7,5 Ah, anteną LW 41m na ok. 6m nad ziemią, jakieś 50m od morza przy plaży. Z transformatorem 9:1 antena stroiła się od 3,5 MHz w górę jak trzeba. Wołanie CQ nie dało nic, wołanie stacji które słyszał na 59+ było skuteczniejsze. Zrobił 6 łączności z G, DK, PB, SM z raportami od 51 do 57. Warunki były trudne. 3,5 MHz totalna plaża. 7 MHz kilka stacji, 14 MHz w miarę normalnie do południa, potem poziom zakłóceń przekroczył S9. Następnego dnia w niedzielę ok. 9 rano (local time) udało mi się zrobić z Markiem łączność przy całkiem dobrej słyszalności w dwie strony.

W poniedziałek rano Marek jako SV8/SP5ISZ/p próbował wołać na 14 MHz. Po otrzymaniu SMSa pojawiłem się na paśmie, ale Marka słyszałem śladowo, on mnie na 56. Po godzinie CQ i 1 łączności z Niemcem spod Frankfurtu Marek uznał, że pływanie w morzu ma większy sens. Wiał silny wiatr. Namiot nie pofrunął, bo był solidnie obciążony. Załączam zdjęcie pokazujące warunki pracy Marka.

 

 

 

 

 

 

 

Mirek SP5GNI

 

Liczba komentarzy: 3

 • Czymś gorszym niż warunki propagacyjne były lokalne owady. Pracowałem na wsi, gdzie owce i kozy są liczniejsze niż ludzie. Z bydłem przyleciały muchy. Zwykły 15-procentowy środek odstraszający owady DEET nie był w stanie się ich pozbyć. Po wielokrotnym pogryzieniu przeniosłem QTH do naszego wynajętego domu, przy znacznie gorszych warunkach antenowych i braku możliwości popływania. Ogólnie jestem bardzo zadowolony z akcji SV8/. Wszystkie moje urządzenia działały poprawnie, a nawet zrobiłem kilka DX QSO. Praca z SSB o mocy 100W jest o wiele przyjemniejsza niż 10W, ale noszenie akumulatora samochodowego na plażę wcale nie byłoby zabawne. Czas przejść na CW lub tryby cyfrowe.
  Marek SP5ISZ

  Odpowiedz
 • Tak, wobec eksplodującej popularności trybu FT8 to ma sens, szczególnie dla QRP.
  W trakcie prób jest nowy tryb nazwany roboczo FT8Call, prawdopodobnie zostanie przyjęta nazwa JS8, patrz http://js8call.com/. Software został zrestrukturyzowany i przeprojektowany dla przekazywania wiadomości z klawiatury. Na razie są wersje próbne, ja czekam do grudnia 2018 na pierwszą wersję oficjalną.
  Mirek SP5GNI

  Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *