Spotkanie Wirtualnego OT PZK OT73 w klubie HF5L

Dnia 29go lipca 2019 w siedzibie klubu HF5L odbyło się spotkanie oddziału VOT 73 PZK.

Marcin SP5ES prezentuje...
Marcin SP5ES prezentuje…
Atlantic Tuna
Atlantic Tuna w akcji

Głównym punktem spotkania była prelekcja Marcina SP5ES na temat przebiegu wyprawy 3Y0I na Bouvet. Marcin przedstawił niezwykle ciekawą galerię zdjęć z wyprawy oraz filmy ilustrujące skomplikowane i pracochłonne kilkumiesięczne przygotowania do wyprawy oraz trudny rejs statkiem w kierunku Bouvet.

3Y0I - the road to Bouvet Island
3Y0I – the road to Bouvet Island – Film

Marcin stwierdził:

„Bouvet Island : Ham Radio –  2:0. Nasza wyprawa na wyspę Bouvet  „Tuńczykiem Atlantyckim” została zatrzymana z powodu załamania pogody. Utrata radaru i anteny satelitarnej zmusiła nas ze względów bezpieczeństwa do powrotu do Kapsztadu, nie osiągając celu. Mieliśmy 15 dni żeglugi, z których 12 dni było w sztormach i cyklonach. Kapitan Anthony Burke statku „MV Atlantic Tuna”, bazując na swoich 20-to letnich doświadczeniach, podjął decyzję o zawróceniu z drogi, ponieważ cyklon z wiatrem o prędkości 160 km/godz i fale o wysokości do 14 metrów z odłamkami lodu, które uszkodziły radar i urządzenia do komunikacji satelitarnej VSAT, anteny HF i VHF, uniemożliwiły prowadzenie precyzyjnej nawigacji, radiokomunikacje i odbiór prognoz pogody. Nie dawało to szans na dalszą bezpieczną żeglugę i nie gwarantowało bezpiecznego lądowania wyprawy na wyspie. Kapitan stwierdził, że doceniając zaangażowanie zespołu 3Y0I w przygotowania do wyprawy oraz odważną postawę zespołu w trakcie rejsu, jest gotów podjąć ponowną próbę lądowania z tą załogą, nie tylko na wyspie Bouvet”.

ATLANTIC TUNA - Fishing Vessel
ATLANTIC TUNA – Fishing Vessel
Awaria anteny
Awaria anteny

Patrząc na inne filmy z Bouvet można stwierdzić, że ta niegościnna, niebezpieczna, zamieszkała przez agresywne słonie morskie, pokryta lodowcem wulkaniczna wyspa pozwoli na lądowanie i eksplorację tylko przy bardzo dobrej pogodzie, polarnikom z odpowiednim wyposażeniem, tak więc decyzja o zawróceniu była jedyną słuszną ze względu na bezpieczeństwo uczestników wyprawy.

Bouvet from the Akademik Tryoshnikov - The World's most remote island
Bouvet from the Akademik Tryoshnikov – The World’s most remote island – Film
Arrival and departure from Bouvet Island with Zodiac.
Arrival and departure from Bouvet Island with Zodiac – Film
Bouvet Island, as you've never seen..
Bouvet Island, as you’ve never seen.. – Film

Ciekawe dodatkowe informacje o wizytach na wyspie Bouvet można przeczytać w artykule „Rozbitkowie z wyspy Bouveta”.

Norweska ekspedycja na wyspie Bouveta, 1 grudnia 1927 r. fot. Wikimedia Commons
Norweska ekspedycja na wyspie Bouveta, 1 grudnia 1927 r. fot. Wikimedia Commons

Kilka zdjęć ze spotkania:

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *