Interfejs USB rotatorów YAESU: G-800DXA, G-1000DXA, G-2800DXA, G-5500

Interfejs USB-232B

Interfejs USB-232B umożliwia połączenie kontrolerów rotatorów YAESU z komputerem PC za pośrednictwem portu USB. Interfejs obsługuje różne typy kontrolerów rotatorów YAESU: G-800DXA, G-1000DXA, G-2800DXA i G-5500. Interfejs współpracuje z wieloma programami krótkofalarskimi logującymi, przykładowo N1MM, DXLab, HRDRotator, HRDSatTrack, umożliwiając także śledzenie satelitów, wykorzystując ulepszony standard komunikacji RC5-3.

Do niewątpliwych zalet interfejsu USB-232B należy izolacja galwaniczna pomiędzy jego złączem USB a złączem służącym do dołączenia kontrolera rotatora.

Interfejs USB-232B od strony portu USB zbudowany jest z wykorzystaniem scalonego układu konwertera USB/RS-232 firmy FTDI , dlatego nie wymaga dodatkowego oprogramowania i wykorzystuje sterowniki zawarte w systemie Windows. Konfiguracja programu krótkofalarskiego ogranicza się do ustawienia w nim odpowiedniego numeru portu COM, pod którym interfejs USB-232B zainstalował się w systemie komputera, oraz do ustawienia parametrów prędkości transmisji portu COM: 9600, 8, N, 1.

Interfejs USB-232B działa, ale nie do końca. Zakres napięcia wejściowego interfejsu USB-232B nie jest dopasowany do zakresu napięć wyjściowych kontrolera YAESU, przez co odczyt położenia anteny obarczony jest błędem proporcjonalnym do jej azymutu. Błędu tego nie daje się skorygować potencjometrem w kontrolerze. Do wyrobu brak jakiejkolwiek dokumentacji technicznej lub programu konfiguracyjnego, tak by mieć szansę na dostrojenie interfejsu do kontrolera. Producent chiński sprzedaje go za pośrednictwem giełdy internetowej, nie podaje żadnych swoich danych kontaktowych, tak więc porady instalacyjne lub, co gorsza, serwisowe naprawy gwarancyjne są niestety niemożliwe.  Każdy kupuje na własne ryzyko…

Interfejs USB-232B

W komplecie dostarczane jest:

  • Moduł interfejsu USB-232B
  • Zasilacz sieciowy 230V/9V
  • Kabel USB
  • Kabel mini-DIN 6 – mini-DIN 6
  • Kabel DIN 8 –  DIN 8

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

× 6 = 24