F5LWV… Krótkie wspomnienie

W latach poprzedzających rok 2000 wielokrotnie z klubu SP5ZCC mieliśmy łączności z Eugeniuszem FD1LWV. Po zmianie systemu znaków znaków wywoławczych we Francji, Eugeniusz otrzymał znak F5LWV i nadal był bardzo aktywny na pasmach. Zawsze poszukiwał polskich stacji, a rozmowa z F5LWV to było zwykle coś więcej niż zwykła łączność. Eugeniusz był Polakiem, który po wojnie pozostał we Francji. Był żołnierzem w Kompanii Łączności Pierwszej Samodzielnej Brygady Spadochronowej, uczestnikiem operacji Market Garden.

Wielu polskim krótkofalowcom, którzy na przełomie tysiącleci byli aktywni na pasmach, Eugeniusz F5LWV z pewnością był doskonale znany.

Łączności z FD1LWV/F5LWV zawsze były bardzo przyjazne, nacechowanie otwartością i wyczuwalną swego rodzaju nostalgią. Z kolei do wysyłanych kart QSL Eugeniusz często dołączał krótki, syntetyczny opis swojej wojennej historii.

Prezentowane poniżej kopie to potwierdzenie łączności ze stacją 3Z0GZB (GZB = Górskie Zawody Balonowe) z maja 2002 roku. W grupie operatorów z SP5ZCC gościliśmy wtedy u Krzyśka SQ8Z i obsługiwaliśmy stację wraz z przyjaciółmi z SP8ZBX. Pracowaliśmy z Krosna.

Po niezwykle miłej łączności z F5LWV poprosiliśmy Eugeniusza o wymianę kart QSL bezpośrednio, pocztą. W ten oto sposób w naszych zbiorach znalazła się ta – co by nie powiedzieć – perełka.

Zamieszczona kopia to niejako uzupełnienie podobnych informacji, opublikowanych przez innych polskich krótkofalowców (np. na grupie FB stacji HF70OMG). Warto zauważyć, że dołączana historia (pieczołowicie wystukiwana na maszynie do pisania) zawsze były indywidulanie pisana dla konkretnej stacji/operatora. Nie był to raz napisany tekst, następnie powielany. Np. treść opisu dołączonego do naszej karty QSL nieco różni się od odpisu dołączonego do karty, którą otrzymał SP9LDC (kopia na wspomnianej grupie FB)..

Przeglądając stare pudełko z kartami QSL, koperta z przesyłką od Eugeniusza wpadła w moje  ręce i wstyd by było nie podzielić się tą historią na klubowym forum HF5L, przypominając jednocześnie postać tego nietuzinkowego człowieka.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *