Nasza aktywność satelitarna

8 marca 2019 Piotr SQ5JUP zrobił z domowego QTH pierwsze łączności via satelita FOX-1D (AO-92) na FM-ie używając antenę X300 + duplexer MX-72A + IC-9100. Jak widać można bez anteny kierunkowej!

Mirek SP5GNI przygotowuje i testuje w domu sprzęt i oprogramowanie. Stan na dzień 12 marca:

– sterownik własnej konstrukcji do rotora azymut/elewacja RAS  (oparty o nowy kontroler typu GNI-r5). Sterownik wykorzystuje protokół AlfaSpid i jest kompatybilny ze wszystkimi programami do śledzenia satelitów jak np. Orbitron czy SatPC32

– uruchomienie zestawu rotor/sterownik/Orbitron „na stole”

– instalacja programu SatPC32; jest on znacznie nowszy i lepszy od Orbitrona, umożliwia automatyczną kompensację efektu Dopplera

– montaż rotora i anteny dwu-pasmowej 16 el. w ogrodzie

– uruchomienie zestawu antena/rotor/sterownik/FT-991/SatPC32

– nasłuchy stacji pracujących poprzez satelity (SSB, CW, FM)

– 13 marca godz. 11:03 local time – Mirek robi pierwsze łączności via FOX-1D (AO-92) emisją FM z PD4HDB i SQ2XE (uff, spore emocje, jak zawsze za pierwszym razem)

– 17 marca 2019 – wykonanie z kabla 75-omowego symetryzatorów i linii dopasowującej dwie Yagi na 70 cm

– montaż 2 anten (wyk. przez SP5CIB) na bomie. Anteny są przesunięte względem siebie o 1/4 lambda. Daje to polaryzację kołową. Taka konfiguracja powoduje stratę 3 dB w stosunku do pojedynczej anteny, ale dzięki temu eliminuje się zaniki polaryzacyjne, które mogą sięgać 20 dB.

– 18 marca – łączności testowe w konfiguracji z dwoma radiami FT991. Program SatPC32 radzi sobie ze sterowaniem rotorem oraz korekcją Dopplera dla obu transceiverów. Największe osiągnięcie to 4 stacje na FMie za jednym przelotem SO-50. Jest to jeden z niewielu satelitów co ma downlink na 70 cm. Anteny sprawdziły się, aczkolwiek myślałem że będzie lepiej słychać. Jednak przedwzmacniacz nie zaszkodziłby. Zdecydowanie brak jakości dla pasma 2 m, 6 elementów w pionie to mało – cross yagi musi być!

– 27 marca – odebranie i pierwsze udane zdekodowanie ramek z satelity PW-Sat2. Satelita ten jest chwilowo mało aktywny – ładowanie akumulatorów. Wysyła pakiet gdzieś tak co minutę

– 28 marca – po zamontowaniu anten na metalowym bomie zainstalowano na maszcie przedwzmacniacz DBA270 oraz duplekser MX72N. Dzięki temu możliwa jest praca na jednym FT991 w splicie na dwóch pasmach z jednym kablem koncentrycznym. Działa! Zamówiliśmy antenę cross-yagi na 2m.

– używając nasz system antenowy i FUNCube Pro+ co jakiś czas bez problemu odbieram, nagrywam i wysyłam gdzie trzeba odebrane pakiety z PW-Sat2. Dostałem QSL od teamu PW-Sat!

– 5 kwietnia – odbiór sygnałów RTTY(70 cm) i SSTV (2 m) z balonu wypuszczonego przez team SP3KEH w Poznaniu.

– 9 kwietnia – instalacja i okablowanie anteny Crossed Yagi 2×7 el (WiMo). Pierwsze próby wypadły znakomicie, SWR=1.0, satelity słychać naprawdę dobrze

– 13 kwietnia – praca bez przedwzmacniacza DBA270, popsuł się. Od 11go kwietnia ISS nadaje obrazy SSTV ( https://issfanclub.eu/2019/04/07/ariss-sstv-event-planned-with-special-award/ ). Nie jest łatwo zgrać się czasowo z odpowiednia trajektorią i rozwiązywać problemy techniczne w czasie 10-minutowego przelotu. Dodatkowo objawiły się problemy po stronie nadawczej – modulacja audio bardzo cicha. Nie udało się odebrać żadnego obrazu w całości, 3 najlepsze poniżej.

 

 

 

 

– 24 kwietnia – poza satelitami amatorskimi lata nad nami mnóstwo innego żelastwa, w tym satelity meteorologiczne. Satelity NOAA robią zdjęcia w sposób ciągły i jest je stosunkowo łatwo odebrać. Używając naszych anten do śledzenia oraz FUNCube Pro+ do odbioru nagrałem sygnały nadawane przez NOAA-15 na kanale 137,620 MHz , gdy przelatywał nad Polską dziś o 18:30. Kuba (mój syn) zdekodował sygnały i wygenerował zdjęcia, korzystając z artykułu TUTAJ (od rozdziału 5go). Oto efekty (z lewej zdjęcie w świetle widzialnym, z prawej w podczerwieni), oraz widok ona programu SDRSharp w czasie odbioru:

 

 

 

 

 

 

 

– 27 kwietnia – o godz. 12 koledzy z klubów SP5WWL i SP5YAM z okazji dnia krótkofalowca wypuścili balon w stratosferę. Korzystając z nasze crossed-yagi odebrałam na 144,500 MHz następujące obrazki SSTV:

– 1 maja – święto pracy uczciliśmy godnie, instalując na trawniku przy klubie HF5L zestaw anten satelitarnych z rotorem. W zabawie  uczestniczyli: Wojtek SP5DPD, Mirek SP5GNI, Sławek SP5ICS, Marek SP5ISZ, Marek SP5IXS i Grzegorz SP5MI. Choć przez satelity udało się zrobić tylko 7 łączności, to testy systemu należy uznać za udane. Następny krok to finalna instalacja systemu antenowego na dachu.

 

 

 

 

– 13 czerwca 2019 – czas na Oscara 100! Patrz nowy wątek

– 30/31 stycznia 2020 – ISS ponownie nadaje obrazy SSTV dla krótkofalowców. Sygnał był silny, można było próbować na dowolnej antenie (145,800 MHz, FM, w aplikacji MMSSTV RX ustawić Auto – sam się przełączył na PD120). Oto co udało mi się odebrać na nieruchomej antenie pionowej Yagi 4 elemeny:

Epidemia koronawirusa zamroziła działalność klubową, w tym instalacje anten do satelitów nisko-orbitalnych. Za to ISS dalej nadaje, na aktualnej zmianie jest aż 4 krótkofalowców. 2 grudnia 2020 roku nadawali ponownie obrazy SSTV – oto co udało sie odebrać:

cdn.

 

Liczba komentarzy: 4

 • Super dzień przy antenach.
  W jaki sposób połączone są ze sobą anteny na 70cm, jak następuje zmiana polaryzacji?

  Odpowiedz
 • Anteny są połączone równolegle za pomocą odcinków kabla 75 om i są przesunięte fizycznie względem siebie o 1/4 lambda. Daje to polaryzację kołową. Taka konfiguracja eliminuje się zaniki polaryzacyjne sygnału z satelity.
  Mirek SP5GNI

  Odpowiedz
 • Witam !
  Z jakiego materiału i jakiej średnicy jest boom, do którego są umocowane anteny 2 m i 70 cm ?
  Jaka jest odległość między antenami 2 m i 70 cm ?
  ’73 Romek – SP9UXS

  Odpowiedz
 • Planowany jest ostatecznie boom aluminiowy średnica 40 mm i długości 180-200 cm. Odległość – zobaczy się w trakcie ostatecznego uruchomienia (wygoda montażu, długość kabli itp.). Myślę, że czym dalej od siebie tym lepiej.
  Mirek SP5GNI

  Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *