Nasza aktywność satelitarna

8 marca 2019 Piotr SQ5JUP zrobił z domowego QTH pierwsze łączności via satelita FOX-1D (AO-92) na FM-ie używając antenę X300 + duplexer MX-72A + IC-9100. Jak widać można bez anteny kierunkowej!

Mirek SP5GNI przygotowuje i testuje w domu sprzęt i oprogramowanie. Stan na dzień 12 marca:

sterownik własnej konstrukcji do rotora azymut/elewacja RAS  (oparty o kontroler typu GNI-r5). Sterownik wykorzystuje protokół AlfaSpid i jest kompatybilny ze wszystkimi programami do śledzenia satelitów jak np. Orbitron czy SatPC32

– uruchomienie zestawu rotor/sterownik/Orbitron „na stole”

– instalacja programu SatPC32; jest on znacznie nowszy i lepszy od Orbitrona, umożliwia automatyczną kompensację efektu Dopplera

– montaż rotora i anteny dwu-pasmowej 16 el. w ogrodzie

– uruchomienie zestawu antena/rotor/sterownik/FT-991/SatPC32

– nasłuchy stacji pracujących poprzez satelity (SSB, CW, FM)

– 13 marca godz. 11:03 local time – Mirek robi pierwsze łączności via FOX-1D (AO-92) emisją FM z PD4HDB i SQ2XE (uff, spore emocje, jak zawsze za pierwszym razem)

– 17 marca 2019 – wykonanie z kabla 75-omowego symetryzatorów i linii dopasowującej dwie Yagi na 70 cm

– montaż 2 anten (wyk. przez SP5CIB) na bomie. Anteny są przesunięte względem siebie o 1/4 lambda. Daje to polaryzację kołową. Taka konfiguracja powoduje stratę 3 dB w stosunku do pojedynczej anteny, ale dzięki temu eliminuje się zaniki polaryzacyjne, które mogą sięgać 20 dB.

– 18 marca – łączności testowe w konfiguracji z dwoma radiami FT991. Program SatPC32 radzi sobie ze sterowaniem rotorem oraz korekcją Dopplera dla obu transceiverów. Największe osiągnięcie to 4 stacje na FMie za jednym przelotem SO-50. Jest to jeden z niewielu satelitów co ma downlink na 70 cm. Anteny sprawdziły się, aczkolwiek myślałem że będzie lepiej słychać. Jednak przedwzmacniacz nie zaszkodziłby. Zdecydowanie brak jakości dla pasma 2 m, 6 elementów w pionie to mało – cross yagi musi być!

– 27 marca – odebranie i pierwsze udane zdekodowanie ramek z satelity PW-Sat2. Satelita ten jest chwilowo mało aktywny – ładowanie akumulatorów. Wysyła pakiet gdzieś tak co minutę

– 28 marca – po zamontowaniu anten na metalowym bomie zainstalowano na maszcie przedwzmacniacz DBA270 oraz duplekser MX72N. Dzięki temu możliwa jest praca na jednym FT991 w splicie na dwóch pasmach z jednym kablem koncentrycznym. Działa! Zamówiliśmy antenę cross-yagi na 2m.

– używając nasz system antenowy i FUNCube Pro+ co jakiś czas bez problemu odbieram, nagrywam i wysyłam gdzie trzeba odebrane pakiety z PW-Sat2. Dostałem QSL od teamu PW-Sat!

– 5 kwietnia – odbiór sygnałów RTTY(70 cm) i SSTV (2 m) z balonu wypuszczonego przez team SP3KEH w Poznaniu.

– 9 kwietnia – instalacja i okablowanie anteny Crossed Yagi 2×7 el (WiMo). Pierwsze próby wypadły znakomicie, SWR=1.0, satelity słychać naprawdę dobrze

– 13 kwietnia – praca bez przedwzmacniacza DBA270, popsuł się. Od 11go kwietnia ISS nadaje obrazy SSTV ( https://issfanclub.eu/2019/04/07/ariss-sstv-event-planned-with-special-award/ ). Nie jest łatwo zgrać się czasowo z odpowiednia trajektorią i rozwiązywać problemy techniczne w czasie 10-minutowego przelotu. Dodatkowo objawiły się problemy po stronie nadawczej – modulacja audio bardzo cicha. Nie udało się odebrać żadnego obrazu w całości, 3 najlepsze poniżej.

 

 

 

 

– 24 kwietnia – poza satelitami amatorskimi lata nad nami mnóstwo innego żelastwa, w tym satelity meteorologiczne. Satelity NOAA robią zdjęcia w sposób ciągły i jest je stosunkowo łatwo odebrać. Używając naszych anten do śledzenia oraz FUNCube Pro+ do odbioru nagrałem sygnały nadawane przez NOAA-15 na kanale 137,620 MHz , gdy przelatywał nad Polską dziś o 18:30. Kuba (mój syn) zdekodował sygnały i wygenerował zdjęcia, korzystając z artykułu TUTAJ (od rozdziału 5go). Oto efekty (z lewej zdjęcie w świetle widzialnym, z prawej w podczerwieni), oraz widok ona programu SDRSharp w czasie odbioru:

 

 

 

 

 

 

 

– 27 kwietnia – o godz. 12 koledzy z klubów SP5WWL i SP5YAM z okazji dnia krótkofalowca wypuścili balon w stratosferę. Korzystając z nasze crossed-yagi odebrałam na 144,500 MHz następujące obrazki SSTV:

– 1 maja – święto pracy uczciliśmy godnie, instalując na trawniku przy klubie HF5L zestaw anten satelitarnych z rotorem. W zabawie  uczestniczyli: Wojtek SP5DPD, Mirek SP5GNI, Sławek SP5ICS, Marek SP5ISZ, Marek SP5IXS i Grzegorz SP5MI. Choć przez satelity udało się zrobić tylko 7 łączności, to testy systemu należy uznać za udane. Następny krok to finalna instalacja systemu antenowego na dachu.

 

 

 

 

– 13 czerwca 2019 – czas na Oscara 100! Patrz nowy wątek

– 30/31 stycznia 2020 – ISS ponownie nadaje obrazy SSTV dla krótkofalowców. Sygnał był silny, można było próbować na dowolnej antenie (145,800 MHz, FM, w aplikacji MMSSTV RX ustawić Auto – sam się przełączył na PD120). Oto co udało mi się odebrać na nieruchomej antenie pionowej Yagi 4 elemeny:

Epidemia koronawirusa zamroziła działalność klubową, w tym instalacje anten do satelitów nisko-orbitalnych. Za to ISS dalej nadaje, na aktualnej zmianie jest aż 4 krótkofalowców. 2 grudnia 2020 roku nadawali ponownie obrazy SSTV – oto co udało sie odebrać:

Do czasu pojawienia się możliwości założenia zestawu anten z rotorem w klubie HF5L, w maju 2021 r. został on zainstalowany w QRA domowym SP5GNI.

 

 

 

 

 

Maszt został przymocowany do komina na dachu. Na nim osadzony jest rotor azymut/elewacja typu RAS. Antena na 2 m to Crossed Yagi 2×7 elementów, na 70 cm zastosowano 2 anteny po 13 elementów (Yagi konstrukcji  SP5CIB). Anteny poprzez  duplekser MX72N dołączone są do mało-szumnego przedwzmacniacza odbiorczego typu DBA270. Pozwoliło to na zastosowanie stosunkowo dużo-stratnego kabla koncentrycznego H155, którego z kolei zaletą jest mała średnica i wygoda w instalacji.

 

 

 

 

 

Nowe stanowisko przeznaczone wyłącznie do pracy na UHF/VHF składa się z FT991, sterownika rotora typu GNI-r9 (konstrukcji SP5GNI) oraz laptopa z zainstalowanym oprogramowaniem SatPC32.  Pierwsze próby wypadły pomyślnie – za jednym przelotem satelity RS-44 udało się zrobić 8 QSO – od EA po UA0.

W dniach 5-9 sierpnia 2021 klub HF5L pracował poprzez satelitę QO-100 z Ciechanowca KO12fq pod znakiem HF5L/p. Sprzęt: FT991, DX-Patrol up-converter, PA 4W, antena POTY, talerz 80 cm, RTL-SDR dongle + SDR Console software (140 QSO, w tym PY, VU, ST, A71, V51).

HF5L/p QO-100 activation at KO12fq

 

 

 

 

 

 

 

Satelita CAMSAT XW-3 (CAS-9) z transponderem liniowym 145/435 został wystrzelony 26 grudnia 2021 r. Funkcje satelity XW-3 (CAS-9) obejmują radiolatarnię telemetryczną UHF CW, transmisję danych telemetrycznych GMSK, transponder liniowy V/U, kamerę w paśmie światła widzialnego i eksperymentalny generator termoelektryczny dla studentów.

Do poprawnego działania SatPC32 należy dodać linię w pliku Doppler.SQF:
XW-3(CAS-9),435180,145870,USB,LSB,REV,0,0

oraz wiersz w pliku AmsatNames.txt:
45119 19071J XW-3(CAS-9)

Oba pliki można znaleźć w menu: ? – Auxiliary Files

20 lutego 2022 między 05:12 UTC a 11:51 zespoły ARISS Europe i ARISS USA przeprowadziły specjalny eksperyment SSTV przy użyciu nowego schematu kodowania cyfrowego SSTV. W pierwszym eksperymencie z tej serii wykorzystano zatwierdzone przez ARISS stacje naziemne w Europie, które nadawały te sygnały cyfrowego SSTV do ISS. Zastosowana modulacja to 4L-FSK. Do dekodowania obrazów 320 x 240 px wymagane było oprogramowanie KG-STV – patrz na przykład tutaj:
http://www.g0hwc.com/kg-stv-english.html .

Wykorzystując opisane wyżej stanowisko przeznaczone do pracy z satelitami nisko-orbitalnymi (FT991, sterownik GNI-r9 oraz laptopa z  oprogramowaniem SatPC32 i KG-STV) postanowiłem wziąć udział w tym eksperymencie. Poniżej są odebrane 3 obrazki w czasie jednego z przelotów:

 

Niestety żaden z odebranych obrazów nie jest kompletny. Przyczyną były przerwy w transmisji i zakłócenia w odbiorze. Mimo apelu do społeczności radioamatorskiej, aby w czasie eksperymentu powstrzymać się od używania przemiennika głosowego ISS, niektórzy z kolegów nie zastosowali się do tej prośby.

 

cdn.

Mirek SP5GNI

 

 

 

 

 

Liczba komentarzy: 7

 • Super dzień przy antenach.
  W jaki sposób połączone są ze sobą anteny na 70cm, jak następuje zmiana polaryzacji?

  Odpowiedz
 • Anteny są połączone równolegle za pomocą odcinków kabla 75 om i są przesunięte fizycznie względem siebie o 1/4 lambda. Daje to polaryzację kołową. Taka konfiguracja eliminuje się zaniki polaryzacyjne sygnału z satelity.
  Mirek SP5GNI

  Odpowiedz
 • Witam !
  Z jakiego materiału i jakiej średnicy jest boom, do którego są umocowane anteny 2 m i 70 cm ?
  Jaka jest odległość między antenami 2 m i 70 cm ?
  ’73 Romek – SP9UXS

  Odpowiedz
 • Planowany jest ostatecznie boom aluminiowy średnica 40 mm i długości 180-200 cm. Odległość – zobaczy się w trakcie ostatecznego uruchomienia (wygoda montażu, długość kabli itp.). Myślę, że czym dalej od siebie tym lepiej.
  Mirek SP5GNI

  Odpowiedz
 • Witam.
  Jak zmusić Orbitron do sterowania zmianą częstotliwości FT-818 i FT-991A? Ten pierwszy mam połączony za pomocą U5 Link, drugi USB.

  Odpowiedz
 • Nie używam od dawna Orbitrona, lecz SatPc32, który znakomicie obsługuje FT991 (praca w splicie 2m/70cm, automatyczna korekcja Dopplera). Polecam.
  W „Radio Setup” wybieramy Model-FT991(A), nr COM-Port, Satellite Mode.
  Mirek SP5GNI

  Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *