Nowa wersja NanoVNA 2.0

Trwają prace nad NanoVNA 2.0

Nowa wersja NanoVNA V2Na forach NanoVNA groups.io toczy się dyskusja o dalszych pracach nad NanoVNA w wersji 2.0, który może być gotowy już na początku 2020 r. Oto kilka założeń konstrukcyjnych (obok – prawdopodobny schemat blokowy):
1. NanoVNA 2.0 osiągnie 3,5 GHz przy podobnej cenie jak wersja 1.0.
2. Będzie oparty na układach ADF4350 i Si5351.
3. Trzy mieszacze zostaną zastąpione jednym mieszaczem o wyższej specyfikacji (AD8342), który będzie przełączany pomiędzy 3 kanałami.
4. W celu poprawy zakresu dynamiki dodany będzie wzmacniacz o zmiennym wzmocnieniu.
5. Kodek audio został usunięty i zamiast niego używany będzie kodek wbudowany w ADM STM32.
6. Wydajność 2.0 powinna być porównywalna lub lepsza od 1.0.
7. 2.0 nie będzie miał większego wyświetlacza, ponieważ większy byłby zbyt drogi.
8. Zakres częstotliwości będzie rozszerzony co najmniej do 3,5 GHz (limit PLL wynosi 4,4 GHz).
9. ADF4350 będzie użyty ze względu na koszty, ponieważ ADF4351 jest 5 razy droższy.
10. Układ i ekranowanie zostaną znacznie ulepszone, aby uzyskać większy zakres dynamiki.
11. Interfejs PC zostanie całkowicie przerobiony tak, aby był zgodny z oprogramowaniem komputerowym xaVNA.

Dwie drogi rozwoju NanoVNA 2.0

Zdjęcia prototypu NanoVNA 2.0Jak donosi Twitter, niedawno zostały opublikowane niektóre zdjęcia prototypu NanoVNA 2.0 na groups.io forum.

Projekt NanoVNA 2.0, którego zdjęcia opublikowano, nie wydaje się być powiązany z NanoVNA 1.0 i jego autorem eddy555. Opracowanie NanoVNA 2.0 jest najwyraźniej oparte na całkowicie oryginalnych pracach projektowych i jest podobne do oryginalnego NanoVNA 1.0 tylko pod względem ceny, nazwy i kompatybilności oprogramowania. NanoVNA 2.0 jest opracowywany przez OwOComm, tajemniczą japońską jednostkę badawczą, której celem jest propagowanie „intelektualnego komunizmu” (cokolwiek to znaczy…). OwOComm zakłada, że opublikują projekt jako „open source” i nie będą zajmować się jego wytwarzaniem. Dowolna firma czy osoba będzie mogła produkować i sprzedawać projekt według własnego uznania. Samo OwOComm wydaje się być sponsorowane przez nieznanego klienta, który chciał zaprojektować „ulepszony NanoVNA”. Nie jest jasne, jakie są cele OwOComm lub ich nieznanego sponsora, poza filantropijnymi.

Jednocześnie są doniesienia, że eddy555 wydaje się projektować własną wersję NanoVNA 2.0, która nie jest powiązana z NanoVNA 2.0 z OwOComm. W wątku forum eddy555 wezwał OwOComm do zmiany nazwy projektu, aby uniknąć zamieszania, ale nie jest jasne, czy to zrobią.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *