Organizacja wyprawy w czasach pandemii

SP5EAQ na wyspach Chatham (ZL7)

Organizacją wypraw krótkofalarskich na Południowy Pacyfik zajmuję się od ponad dziesięciu lat. Jadę sam albo z kilkoma przyjaciółmi. Robimy kilkanaście tysięcy łączności i zaliczamy kolejne fajne miejsce na Ziemi. Wszystko zatrzymało się przez pandemię. Ilość ekspedycji na Pacyfik w skali światowej zmalała blisko dziesięć razy. Przepisy sanitarne zmieniają się w błyskawicznym tempie i ryzyko niedotarcia do celu albo istotnego opóźnienia w powrocie stało się duże. Koszty wypraw są spore, a ewentualni sponsorzy nie są skorzy do podjęcia ryzyka. Najchętniej finansowaliby spore ekspedycje zapewniające kilkadziesiąt tysięcy łączności na wszystkich pasmach i wszystkimi emisjami. Popularne stały się emisje cyfrowe, które mimo niezbyt dobrych warunków propagacyjnych umożliwiają pracę ekspedycji ze wzbudzającą zdumienie wydajnością. Wymogi dotyczące dostępności Internetu w postaci logów on-line też zmieniły perspektywę. Nie każdego stać na łącze satelitarne z odległej wyspy.

 

W tej sytuacji wypraw naprawdę dalekich jest niewiele. Decyzja aktywowania Wysp Australskich należących do Polinezji Francuskiej, ale będących oddzielnym krajem DXCC (FO-A) była trudna. Spore ryzyko finansowe, wyjątkowo kosztowny rejon świata no i sporo formalności związanych zarówno z pandemią, jak i z dość skomplikowanym sposobem uzyskiwania różnorodnych zezwoleń. Pomagała mi znajomość francuskiego (nie najlepsza ale zawsze…) oraz pomoc wielu przyjaciół i znajomych z eteru. Lance W7GJ udzielił mi wielu wskazówek związanych ze swoją niedaną wyprawą w ten rejon świata. Mirek SP5ENA pożyczył dodatkowy transceiver na wypadek, jakby mój uległ awarii. Marek SP7DQR podjął się być QSL managerem i zaprojektował stronę http://australs.sp7dqr.pl , gdzie mogę umieszczać informacje o wyprawie i uśmiechać się do ewentualnych sponsorów. Bezcenna jest pomoc Tomka SP5UAF, projektanta kart QSL i loga wyprawy. Waldek SP7DXP, konstruktor znakomitych anten (spójrzcie na https://sp7gxp.pl ), obiecał skonstruować wielopasmową antenę pionową specjalnie pod moje potrzeby (waga). Problem wagi sprzętu jest zresztą jednym z koszmarów małych ekspedycji (mały docelowy samolot oznacza zazwyczaj 5 kg bagażu podręcznego i jedną walizkę).

Jacek SP5EAQ na wyspach Chatham (ZL7)Czy wyprawa będzie sukcesem, tego nie wie nikt. Jedno rozporządzenie władz sanitarnych może zamknąć rejon. Jeden odwołany lot może być katastrofa finansową. Trzymajcie kciuki. Praca pod znakiem FO/SP5EAQ wyłącznie na SSB na pasmach HF 10m do 80m. Okres 2-30 marzec 2022, planowany udział w zawodach CQ WW WPX SSB pod okolicznościowym znakiem TX5AQ. Logi w miarę możliwości publikowane na stronie, karty QSL via SP7DQR (biuro, direct, LoTW).

73 de Jacek SP5EAQ

Klub HF5L dotuje wyprawę na Wyspy Australskie. Poniżej jest lista członków i sympatyków klubu, którzy wspomagają wyprawę:
– Andrzej SP5DDF
– Mirek SP5GNI
– Zbyszek SP5GRM
– Marek SP5ISZ
– Marek SP5IXS
– Grzegorz SP5UGP

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *