Bezprzewodowe i automatyczne przełączanie anten

Automatyczne przełączanie anten – dobre. Bezprzewodowe przełączanie anten – jeszcze lepsze. Ale automatyczne i bezprzewodowe przełączanie anten to jest dopiero to!

Jak to zrobiłem dla FT-991 pokazuje schemat układu poniżej. Kontroler dołączony jest do złącza TUN/LIN i z niego jest zasilany (uwaga, aby sygnały ABCD kodujące pasmo były dostępne na złączu, w MENU pozycja 141 (TUNER SELECT) musi być wybrana opcja LAMP, czyli Linear Amplifier). Cały układ został umieszczony w plastikowym pudełku 4×6 cm.

Program obsługi kontrolera został napisany w środowisku Arduinio. Moduł ESP8266MOD łączy się z siecią domową WiFi (klient), i steruje podobnym modułem (web server) umieszczonym przy przełączniku antenowym na dachu. Każda zmiana pasma w transceiverze FT-991 powoduje wysłanie odpowiedniego komunikatu i w razie potrzeby przełączenie odpowiedniej anteny przez przełącznik umieszczony na maszcie antenowym. Dodatkowo, dla upewnienia operatora o prawidłowym działaniu – co sekundę sprawdzany jest stan wyjść ABCD, co sygnalizowane jest krótkim mignięciem zielonej diody LED. Dodatkowym zabezpieczeniem jest wysłanie co minutę komendy wymuszającej przełączenie anteny zgodnie z aktualnym stanem wyjść ABCD – niezależnie od tego, czy jest to potrzebne, czy nie. Jeśli kontroler nie dostanie potwierdzenia „z dachu”, operator zostaje poinformowany o nieprawidłowym działaniu systemu przełączania anten poprzez zaświecenie niebieskiej diody LED.

Antenna switch wireless controler schematic SP5GNIView of wireless anenna switch controler SP5GNI

Mirek SP5GNI

2 komentarze

 • Cześć,

  Super sprawa. Chciałbym mieć coś takiego hi
  Czy sprawdzałeś jaki jest pobór prądu przez ESP8266MOD? Niektóre z nich podobno potrafią pociągnąć dużo prądu. Czy gniazdo TUN/LIN w FT-991 jest przystosowane do takich obciążeń?

  73 de SQ5JUP,
  Piotr

  Reply
  • Moduł w tym układzie bierze całkiem dużo – ok. 80 mA. Zasilanie 3,3V musi być linowe, bo przetwornica przy radiu to może być kłopot. W związku z tym na stabilizatorze wydziela się moc rzędu 1W i wymaga on radiatora.
   Ten sam moduł pracujący na dachu jako serwer udało się zmusić do pracy przy poborze średnim prądu tylko 30 mA. Znaleźliśmy jakiś kruczek w internecie który na to pozwolił.
   73
   Mirek SP5GNI

   Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

32 ÷ 32 =