System antenowy do EME Rafała SP9VFD

Anteny z roku 2007 Rafała SP9VFD
Anteny z roku 2007

Łączności EME pasjonowały Rafała SP9VFD od samego początku zabawy w krótkofalarstwo, tj. od roku 1991, kiedy otrzymał pierwszą licencję mając 15 lat. Wówczas jego ulubioną lekturą był „Poradnik Ultrakrótkofalowca” Zdzisława Bieńkowskiego SP6LB. Dopiero jednak w roku 2007 udało mu się przeprowadzić pierwszą łączność EME w paśmie 144 MHz. Korzystając z zestawu anten yagi F9FT 4 x 9 el. zamontowanych na balkonie przeprowadził kilkadziesiąt QSO EME w paśmie emisją JT65B.

Maj 2019 montaż anteny do EME Rafała SP9VFD
Maj 2019

Po latach Rafał SP9VFD postanowił wrócić do tematyki EME i długi weekend majowy 2019 powięcił na składanie unikalnego zestawu 8 x 23 el. yagi na pasmo 432 MHz. Anteny Rafał budował w garażu przez ostatnie dwa miesiące. Przeznaczone są one do pracy EME, ale mogą być też wykorzystane do pracy przez satelity oraz do odbioru danych telemetrycznych z orbity księżyca (ostatnio bardzo rozwojowy temat). Pojedyncza antena została wykonana w oparciu o opracowanie DK7ZB i ma zysk około 17dBd przy długości 560 cm. Zestaw 8 takich anten powinien dać teoretyczny zysk około 26 dBd, lecz w praktyce będzie niższy ze względu na straty na kablach i złączach. Każdą z anten Rafał sprawdził indywidualnie, konstrukcja DK7ZB jest powtarzalna przy zachowaniu precyzji i staranności.

Pozostało jeszcze wykonanie 8 kabli połączeniowych, zamontowanie splittera, przekaźnika zaraz przy splitterze, LNA oraz dwóch niezależnych kabli koncentrycznych: 7/8″ dla TX i 1/2″ dla RX. Zestaw anten zasilany będzie przez splitter 8 portowy wykonania I0JXX (8 gniazd N i jedno główne 7/16), to sprawdzone rozwiązanie. Do nadawania i odbioru Rafał ma TS-2000X (QRO jest w przygotowaniu) oraz równoległy odbiornik SDRplay RSPduo. Pierwsze próby były z mocą 50 W.

Konstrukcja obracania anteny jest umieszczona w wózku antenowym. Napęd AZ to solidny rotor żyrardowski starego typu z końca lat 90-tych, który napędza rurę 60 mm umieszczoną w łożysku oporowym. Na końcu rury jest przyspawany mechanizm obracania EL, wykorzystujący poprzeczną belkę, dwa solidne zawiasy stalowe i siłownik elektryczny 24 cale. Całość konstrukcji jest samodzielnie zrobiona przez Rafała. Maszt kratowy 14 m był wykonany ponad 10 lat temu do anten kierunkowych KF. Tymczasowo do sterowania obracaniem AZ Rafał wykorzystuje stary sterownik SAK232, a do EL sterownik Datcom 500. Docelowo Rafał chce wykonać kompleksowe autonomiczne sterowanie w oparciu o projekt na Arduino.

Weekend 19/20 października 2019 r. był dla Rafała SP9VFD przełomowy. Po raz pierwszy brał udział w zawodach ARRL EME Contest!

Po ukończeniu zestawu 8 x 23 el yagi na pasmo 432 MHz Rafał dokończył budowę SSPA 400W na to pasmo 432 MHz. Postanowił wystartować w stylu random tylko na CW na ręcznym kluczu elektronicznym bez asysty internetowej. Wspomagał się jedynie równoległym odbiornikiem SDRPlay z podglądem pasma EME 432 MHz na monitorze komputera. Pracował w trakcie orbity z soboty na niedzielę. Przez pierwsze 2 godziny nic nie było słychać, później warunki się poprawiły i po raz pierwszy w życiu zaczął odbierać własne echo na CW! Pierwszą łączność bez większego problemu zrobił z I2FHW. Zawołał I2FHW kilka razy na CW nie do końca wierząc że mu odpowie. Najpierw usłyszał QRZ?,  a potem jego znak i OOOO. Odpowiedział podręcznikowo RO na co dostał RRRR. Druga tura zawodów odbyła się w listopadzie 2019 r. W sumie Rafał zrobił w zawodach 14 łączności (12 stacji) : I2FHW x 2, DL7APV, SM2CEW, SM6FHZ, G3LTF x 2, UT5DL, DK5OZ, OZ4MM, OK1CA, PI9CAM, DL9KR, SP6JLW.

Po ogłoszeniu wyników przez ARRL okazało się, że w tych zawodach Rafał zajął 4 miejsce na świecie w kategorii SO 432 MHz CW only. Jak stwierdził: „Nie byłem nastawiony na żaden wynik bo to był mój pierwszy start ale cieszy mnie że system który zbudowałem sprawdził się w moich pierwszych zawodach EME i to na CW”.

W lutym 2020 roku były zawody DUBUS EME CW/SSB 144MHz/432MHz. Podczas tych zawodów Rafał pracował znowu jako SO 432 MHz CW, ale był aktywny tylko przez kilka godzin. W sobotę podczas drugiej orbity miał poważną awarię przekaźnika przy splitterze. Pomimo krótkiego czasu i awarii udało mu się zrobić 10 QSO. Wszystkie łączności były random (bez umawiania się i asysty internetowej). Wykaz QSO: UA3PTW, ES5PC, OH2DG, WA6PY, SP6JLW, DL6SH, SM2CEW, SP7DCS, DK3WG, DL7APV. W swojej kategorii Rafał SP9VFD zajął 8 miejsce.

Rafał, gratulujemy! Życzymy nie tylko udanych łączności Earth-Moon-Earth, ale także Earth-Mars-Earth HI HI !

 

Liczba komentarzy: 1

  • Gratulacje dla Rafała. Choć sam nie pasjonuję się EME, to przedstawione tu konstrukcje budzą podziw.

    Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *