System antenowy do EME Rafała SP9VFD

Anteny z roku 2007 Rafała SP9VFD
Anteny z roku 2007

Łączności EME pasjonowały Rafała SP9VFD od samego początku zabawy w krótkofalarstwo, tj. od roku 1991, kiedy otrzymał pierwszą licencję mając 15 lat. Wówczas jego ulubioną lekturą był „Poradnik Ultrakrótkofalowca” Zdzisława Bieńkowskiego SP6LB. Dopiero jednak w roku 2007 udało mu się przeprowadzić pierwszą łączność EME w paśmie 144 MHz. Korzystając z zestawu anten yagi F9FT 4 x 9 el. zamontowanych na balkonie przeprowadził kilkadziesiąt QSO EME w paśmie emisją JT65B.

Maj 2019 montaż anteny do EME Rafała SP9VFD
Maj 2019

Po latach Rafał SP9VFD postanowił wrócić do tematyki EME i długi weekend majowy 2019 powięcił na składanie unikalnego zestawu 8 x 23 el. yagi na pasmo 432 MHz. Anteny Rafał budował w garażu przez ostatnie dwa miesiące. Przeznaczone są one do pracy EME, ale mogą być też wykorzystane do pracy przez satelity oraz do odbioru danych telemetrycznych z orbity księżyca (ostatnio bardzo rozwojowy temat). Pojedyncza antena została wykonana w oparciu o opracowanie DK7ZB i ma zysk około 17dBd przy długości 560 cm. Zestaw 8 takich anten powinien dać teoretyczny zysk około 26 dBd, lecz w praktyce będzie niższy ze względu na straty na kablach i złączach. Każdą z anten Rafał sprawdził indywidualnie, konstrukcja DK7ZB jest powtarzalna przy zachowaniu precyzji i staranności.

Pozostało jeszcze wykonanie 8 kabli połączeniowych, zamontowanie splittera, przekaźnika zaraz przy splitterze, LNA oraz dwóch niezależnych kabli koncentrycznych: 7/8″ dla TX i 1/2″ dla RX. Zestaw anten zasilany będzie przez splitter 8 portowy wykonania I0JXX (8 gniazd N i jedno główne 7/16), to sprawdzone rozwiązanie. Do nadawania i odbioru Rafał ma TS-2000X (QRO jest w przygotowaniu) oraz równoległy odbiornik SDRplay RSPduo. Pierwsze próby były z mocą 50 W.

Konstrukcja obracania anteny jest umieszczona w wózku antenowym. Napęd AZ to solidny rotor żyrardowski starego typu z końca lat 90-tych, który napędza rurę 60 mm umieszczoną w łożysku oporowym. Na końcu rury jest przyspawany mechanizm obracania EL, wykorzystujący poprzeczną belkę, dwa solidne zawiasy stalowe i siłownik elektryczny 24 cale. Całość konstrukcji jest samodzielnie zrobiona przez Rafała. Maszt kratowy 14 m był wykonany ponad 10 lat temu do anten kierunkowych KF. Tymczasowo do sterowania obracaniem AZ Rafał wykorzystuje stary sterownik SAK232, a do EL sterownik Datcom 500. Docelowo Rafał chce wykonać kompleksowe autonomiczne sterowanie w oparciu o projekt na Arduino.

Weekend 19/20 października 2019 r. był dla Rafała SP9VFD przełomowy. Po raz pierwszy brał udział w zawodach ARRL EME Contest!

Po ukończeniu zestawu 8 x 23 el yagi na pasmo 432 MHz Rafał dokończył budowę SSPA 400W na to pasmo 432 MHz. Postanowił wystartować w stylu random tylko na CW na ręcznym kluczu elektronicznym bez asysty internetowej. Wspomagał się jedynie równoległym odbiornikiem SDRPlay z podglądem pasma EME 432 MHz na monitorze komputera. Pracował w trakcie orbity z soboty na niedzielę. Przez pierwsze 2 godziny nic nie było słychać, później warunki się poprawiły i po raz pierwszy w życiu zaczął odbierać własne echo na CW! Pierwszą łączność bez większego problemu zrobił z I2FHW. Zawołał I2FHW kilka razy na CW nie do końca wierząc że mu odpowie. Najpierw usłyszał QRZ?,  a potem jego znak i OOOO. Odpowiedział podręcznikowo RO na co dostał RRRR. Druga tura zawodów odbyła się w listopadzie 2019 r. W sumie Rafał zrobił w zawodach 14 łączności (12 stacji) : I2FHW x 2, DL7APV, SM2CEW, SM6FHZ, G3LTF x 2, UT5DL, DK5OZ, OZ4MM, OK1CA, PI9CAM, DL9KR, SP6JLW.

Po ogłoszeniu wyników przez ARRL okazało się, że w tych zawodach Rafał zajął 4 miejsce na świecie w kategorii SO 432 MHz CW only. Jak stwierdził: „Nie byłem nastawiony na żaden wynik bo to był mój pierwszy start ale cieszy mnie że system który zbudowałem sprawdził się w moich pierwszych zawodach EME i to na CW”.

W lutym 2020 roku były zawody DUBUS EME CW/SSB 144MHz/432MHz. Podczas tych zawodów Rafał pracował znowu jako SO 432 MHz CW, ale był aktywny tylko przez kilka godzin. W sobotę podczas drugiej orbity miał poważną awarię przekaźnika przy splitterze. Pomimo krótkiego czasu i awarii udało mu się zrobić 10 QSO. Wszystkie łączności były random (bez umawiania się i asysty internetowej). Wykaz QSO: UA3PTW, ES5PC, OH2DG, WA6PY, SP6JLW, DL6SH, SM2CEW, SP7DCS, DK3WG, DL7APV. W swojej kategorii Rafał SP9VFD zajął 8 miejsce.

Rafał, gratulujemy! Życzymy nie tylko udanych łączności Earth-Moon-Earth, ale także Earth-Mars-Earth HI HI !

 

Liczba komentarzy: 1

  • Gratulacje dla Rafała. Choć sam nie pasjonuję się EME, to przedstawione tu konstrukcje budzą podziw.

    Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *