PERSEUS22 – odbiornik SDR nowej generacji

Microtelecom od 1998 roku opracowuje i produkuje urządzenia radiowe i telekomunikacyjne SDR do specjalnych zastosowań, szybkie wielokanałowe systemy akwizycji i elektronikę kondycjonowania sygnału do sond obrazowania promieniowania gamma. Wiedza specjalistyczna Microtelecom w zakresie technologii obejmuje projektowanie obwodów analogowych i RF, a także opracowywanie systemów szybkiej akwizycji, platform cyfrowego przetwarzania sygnałów opartych na układach FPGA i algorytmów do zastosowań niestandardowych. Microtelecom od wielu lat oferuje odbiornik radiowy PERSEUS, a obecnie do oferty doszedł PERSEUS22.

PERSEUS: odbiornik radiowy SDR dla najbardziej wymagających na fale krótkie

PERSEUS: odbiornik radiowy SDR dla najbardziej wymagających na fale krótkie PERSEUS to odbiornik VLF-LF-MF-HF oparty na wyjątkowej architekturze cyfrowej bezpośredniego próbkowania. Posiada 14-bitowy konwerter analogowo-cyfrowy 80 MS/s, wysokowydajny cyfrowy konwerter w dół oparty na FPGA i szybki interfejs USB 2.0 PC 480 Mbit/s. Będąc urządzeniem SDR, PERSEUS wykorzystuje aplikacje do przeprowadzania procesu demodulacji. Oprogramowanie, oprócz możliwości cyfrowego przetwarzania sygnałów, posiada prosty interfejs graficzny kompatybilny ze wszystkimi głównymi systemami operacyjnymi. Integrację z oprogramowaniem innych firm zapewnia się na różne sposoby, za pośrednictwem zestawu Microtelecom Software Defined Radio Developer Kit, wirtualnych portów audio i wirtualnych portów komunikacyjnych.

PERSEUS oferuje najwyższy poziom odbioru, idealny dla fal krótkich, z wyjątkowymi możliwościami monitorowania przepustowości.

Analogowy front end został starannie zaprojektowany dla najbardziej wymagających użytkowników i zawiera tłumik 0-30 dB w krokach co 10 dB, 10-pasmowy preselektor i przedwzmacniacz o wysokiej dynamice z najwyższym punktem odcięcia który przekracza 30 dBm. Wynikowa dynamika jest większa niż 100 dB na SSB i 105 dB na CW.

Odbiornik PERSEUS może być również używany w trybie szerokopasmowym jako analizator widma z pasmem od 10 kHz do 40 MHz i zakresem dynamicznym powyżej 100 dB.

Od wielu lat odbiornik PERSEUS SDR utrzymuje się na wysokiej pozycji na liście Sherwood Engineering, porównującej parametry urządzeń odbiorczych. Mapa udostępnionych przez Internet odbiorników Perseus SDR jest prezentowana na dole stronie Microtelecom, a sposób korzystania z odbiorników przez Internet jest przedstawiono na stronie SP5DDF.

PERSEUS22: Odbiornik SDR nowej generacji

PERSEUS22: Odbiornik SDR nowej generacjiPerseus22 to 4-kanałowy odbiornik z bezpośrednim próbkowaniem z ciągłym pokryciem częstotliwości od 10 kHz do 225 MHz i typowym tłumieniem poza pasmem większym niż 70 dB.

Wszystkie kanały są synchronicznie próbkowane przez 14-bitowy konwerter A/D o wysokim współczynniku SNR i przetwarzane przez zdefiniowany programowo cyfrowy konwerter w dół, zaimplementowany w układzie FPGA, którego wyjścia są kierowane do komputera-hosta przez interfejs USB 3.0, rozszerzając zakres zastosowań.

Zakres odbieranych częstotliwości jest podzielony na 2 grupy kanałów (dwa dla zakresu częstotliwości VLF-HF, pozostałe dla VHF). Wszystkie kanały zawierają rozbudowane analogowe układy wejściowe, wyposażone w tłumiki, filtry preselekcyjne i wzmacniacze, co gwarantuje wysoka dynamikę i tłumienie sygnałów harmonicznych.

Obudowa odbiornika jest wykonana z litego aluminium i wykończona delikatną, nie odblaskową czarną powierzchnią.

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *