Relacja z wyprawy na Fidżi i wyspę Rotuma

Marcin SP5ES jest uczestnikiem i operatorem ekspedycji na Fidżi i wyspę Rotuma. Organizatorem ekspedycji na Rotuma Island 3D2RRR jest Dominik 3Z9DX.

Rotuma Island

Ekspedycja będzie używać znaku 3D2RRR, a Marcin z Fidżi będzie pracował jako 3D2EZ. Marcin wyleciał z Polski 8 maja 2022 r.

Dziękujemy Marcinowi SP5ES za bardzo interesujące maile wysłane na listę VOT 73, poniżej są one cytowane i na bieżąco uaktualniane.

16 maja 2022 z Fidżi:

„Team 3D2RRR gotowy do wypłynięcia.
Ze względu na cyklonową pogodę wokół Rotumy czekamy na okienko pogodowe na wyjście w morze.
Start wkrótce. Czeka nas ok. 2 dni żeglowania.
Na razie propagacja dobra. Wychodzą nawet łączności z mocą 100w i verticalami po obu stronach .
Dziś lokalnej nocy na 18 MHz i 14 MHz udało się zrobić wiele stacji SP.
Aktywność jest umiarkowana, nie chcemy nadmiernie wymęczeni jechać na Rotumę, gdzie niedospanie może być kluczowe. ”

21 maja 2022 z Fidżi:

„Po przyjeździe we wtorek tydzień temu trzeba było dojść do siebie po dwóch przesiadkach w Helsinkach i Los Angeles, 35h podróży, jet lag plus 10 h zmiany czasu.
Zabrane ze sobą 30 kg towaru, w tym wzmacniacz, 300 m koncentryka, jakieś 7 kg rzeczy osobistych. Cale szczęście obeszło się bez atrakcji.
Dominik odbiera mnie z lotniska i ładuje w obiekcie gdzie Dominik 3D2USU ma powieszone anteny. Wynajmuje pokój obok. Super widok z balkonu na zatokę Nadi.
Po dniu odpoczynku zaczęliśmy szukać brakujących rzeczy na wyjazd lub tego co się rozsypało. Korozja zjada wszystko i natychmiast. Kable koncentryczne obficie wysypują z siebie biały proszek, wtyki ponadżerane. Po sprawdzeniu polowa kabli ląduje na złomie. Brakuje stołów, plandek do ochrony przed słońcem oraz wiatrem i deszczem, szukamy altan namiotowych, wtyczek elektrycznych i innych drobnych elementów.
Plandeki jaki Dominik miał po poprzedniej ekspedycji na Conway Reef byly tak pobrudzone przez ptaki, ze nie nadawały się do użytku. Ponieważ nie wiadomo gdzie dostaniemy pozwolenie na rozbicie się musimy być przygotowani także na deszcz i wiatr, jakiego nie brakuje.
Temperatura w nocy potrafi być pow. 27 deg. Ale deszcz przy ograniczonych możliwości suszenia i mieszkaniu być może na zewnątrz nie napawa optymizmem.
Rotuma jest szóstą największa wyspą Fiji, ma jednak autonomię. Mieszkańcy przegłosowali zakaz turystyki, tak wiec żyją po swojemu, a w domach można mieszkać tylko przy rodzinie, bo nic nie można wynająć.
Nie wszystko można tu na Fiji łatwo kupić mimo zatrzęsienia indyjskich i chińskich sklepów. Chodząc po mieście ma się wrażenie, ze na świecie istnieją głównie ciuchy i ciuchownie.
Wszystko pachnie egzotyką, robię dużo zdjęć.
Egzotycznie wyglądają ludzie, fascynujące twarze, chętnie dają się fotografować, co nie jest w świecie regułą.
Czasami proszą by wysłać im te fotki lub proszą o odbitkę, bo nie dysponują mailem Portfel mi puchnął od wizytówek i karteczek z adresami do wysyłki.
Jedzenie w większości importowane ma kosmiczne ceny – mięso 35 do 80 pln/kg, słoik dżemu od 20pln, płatki śniadaniowe 20 pln i w gore. Tanie są kokosy, banany i świeże ananasy. Zaporowe ceny alkoholi – wódka Belvedere 180 pln, whisky 250 pln.
Kupuję lokalnego SIM, mój Orange nie serwuje tu usług.
Karta za 50 pln daje 100GB transferu, do wykorzystania w miesiąc. Stad brak ograniczeń w poczcie, whats upie który działa zadowalająco. W niektórych miejscach rwie, ale idzie się dogadać. Łącznie mimo wszystko luxus.
Rożnica 10 h powoduje do Polski, ze telefony skaczą po otrzymaniu wiadomości w Polsce po nocy, co nie wszystkim się podoba.
W ok tydzień od wniosku dostaję licencję mailem.
Wnioskowałem o 3D2ES lub 3D2Z, dostałem melanż – 3D2EZ. Przy pierwszej lekturze okazuje się szokująca – brak możliwości pracy na CW na KF, 28 MHz tylko FM, brak 60 m.
Po interwencji okazuje się że to jakiś błąd typu copy/paste, gdzie wszystkie typowe emisje były dozwolone powyżej 1Ghz, a powinno być wpisane pow 1Mhz. Uff… Dostaje po kilku dniach poprawiona licencje i stress się kończy.
Używane są proste anteny drutowe, ale ze względu na bliskość słonej wody leci znakomicie, o ile propagacja nie zawodzi.
Jeśli używane są anteny wielopasmowe to dla bezpieczeństwa na razie nie są używane wzmacniacze. Zwłaszcza na FT8 te 100w z trx wystarcza. Udało mi się porobić także qso 5 wattami, kiedy zapomniałem załączyć wzmacniacz.
Propagacja diametralnie inna niż u nas. Dobre warunki są dopiero od 18.00 czasu lokalnego, dla EU po pòłnocy, aż do wschodu słońca 6.30 lokalnego czasu plus , do 40 minut po wschodzie. Ròżnica czasu do UTC to plus 12h. Pasma ogólnie są puste, poziom sygnału szumu ok S1. Sygnały użyteczne są poziomie S3.
Temat się zmienia po włączeniu lokalnych świetlówek. Zakłócenia skaczą do S7, i nic nie można usłyszeć. Trzeba ganiać i sąsiadom gasić zewnętrzne światła na schodach.
Problemem jest, że najbliższe stacje położone są w odległości powyżej 5000 km, a kierunki obsadzone większą ilością stacji jak W6 i JA to ponad 7000 km. Bywa więc, że godzinami można wołać CQ bez efektu, zwłaszcza w ciągu dnia, gdzie są praktycznie tylko JA. Ratunkiem jest cluster, przy czym aktywność Dominika sprawiła, że Fiji jest umiarkowanie atrakcyjne, stąd i liczba wołających umiarkowana. Ponadto aktywnie chodzą trzy stacje 3D2MP, 3D2TS i 3D2AG dobrze tu słyszane codziennie.
Ratunkiem staje się wtedy praca na FT8. Na FT4 aktywność sensowna jest tylko na 20m. Na innych pasmach po zrobieniu paru qso, znowu woła się w próżnię.
Na cw wygląda też nie najlepiej, a na ssb, sygnały jako odpowiednio słabsze, nie są daleko odbierane. Innym problemem, ze silne stacje są tu dobrze słyszane, ale mało kto bez użycia clustra kieruje anteny na Pacyfik. I też nie można się dowołać.
Na statku mamy stale włączone 14183 kHz.
W okolicach zachodu dobrze otwiera się pasmo 10 m na EU, sporadycznie także 6 m, ale kierunek jest jeden JA.
EU najlepiej jest robić w nocy na 18 m i 20 m. Sygnały przychodzą często z typową wibracją zorzową, zniekształcającą na tyle, że zwłaszcza na CW, obie strony mają kłopoty z odbiorem. Nie ma wtedy sensu wołać dużą prędkością bo sygnał się zlewa. Wolne wołanie ma swoje uzasadnienie.”

22 maja 2022:

„Wychodzimy na wysokie morze , prognoza 42h do celu. Ale takie już mieliśmy. Warunki są trudne, przeciwny wiatr.”

24 maja 2022:

Dopłynęliśmy szczęśliwie na Rotuma Island. W obozie prawdopodobnie nie będziemy mieli Internetu.
24 maja 3D2RRR rozpoczęła pracę o 04:40Z. Pracują trzy stacje na FT 8 – 14 18 i 24 MHz.

03 czerwca 2022:

Ekspedycja dobiegła końca. W piątek 3 czerwca ok 06:00 czasu lokalnego (-10h do Warszawy) zwinęliśmy shack zaliczając powyżej 50 k qso. Najlepsze wyniki osiągnięte zostały na 21 MHz, potem 18 MHz, oo dziwo fatalne było 14 MHz, co jest zaskoczeniem.
Niestety nie było skutecznego internetu. Godzinami wołało się CQ w próżnię, zanim ktoś odwrócił antenę na Pacyfik.
Z Rotumy wróciłem do Nadi na wyspie Viti Levu (Fiji) samolotem z powodu braku czasu na płynięcie jachtem i konieczność złapania lotu do Europy 3 czerwca. Po 12h czekania właśnie przyleciałem do Los Angeles (10h lotu) skąd po 6 h lecę do Helsinek.
Druga część zespołu wraca na Viti Levu jachtem. 2 do 4 dni żeglugi w zależności od wiatru i pogody.
Do spotkania w Warszawie.

Marcin

SP5ES 3D2EZ

Marcin SP5ES

Liczba komentarzy: 1

  • Z Mindanao też jest daleko: do środka EU prawie 11000 km, do W6 11600 km. Najdalszy punkt w USA to Floryda: aż 15500 km.
    Do JA to lokalnie, ok 3500 km Antypodami jest miasto Manaus w środku Amazonii: 19000 km. Cały dzień to słychać tylko JA. USA pojawia się ok 17:00 czasu lokalnego czyli 09:00 UTC. Sygnały są słabe, w zasadzie tylko CW jest przydatne. Może jedna na 10 stacji wybija się z pileupu.
    Ok godz 20:00 czyli 12:00 UTC wszystkie stacje znikają. Na wszystkich pasmach jest wysoki poziom QRN i nie są to lampy lub inna elektronika. Ok północy czyli 16:00 UTC poziom QRN powoli opada na wszystkich pasmach, ok 2 w nocy czyli 18:00 UTC jest bardzo cicho, słychać lokalne łączności między stacjami EU na 14 i 18 MHz. Lokalnie słychać kilku HS0, czyli obcokrajowców oraz XV1X. Natomiast nigdy nie słyszałem P29LL ani pileupu EU. Niby niedaleko, ale on ma inną propagację.

    Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *